28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Paprykowe Węgry

Ocena: 0
1137

Początkowo papryki nie uprawiano w celach konsumpcji, lecz jako roślinę ozdobną, ponieważ miała piękne kwiaty.

fot. pixabay.com / CC0

Miłośnicy kuchni węgierskiej, a szczególnie papryki, powinni wybrać się tego lata do Łazienek Królewskich. Prezentowana jest tam wystawa „Bratanków dzieje wspólne. Unikaty ze zbiorów budapesztańskich”. Wystawie towarzyszą różne wydarzenia, a wśród nich wykłady zatytułowane „Wokół papryki. Dwugłos przyrodniczo-kulturowy”. Podczas pierwszego wykładu dr Magdalena Roguska-Németh z Katedry Hungarystyki UW opowiadała o papryce w literaturze, kulturze i historii Węgier.

– Do Europy sprowadził paprykę Krzysztof Kolumb. Jedna z hipotez mówi, że na Węgry trafiła za pośrednictwem Turków, którzy w XVI w. panowali na tych ziemiach. Dlatego paprykę nazywano „tureckim pieprzem” – mówiła dr Roguska-Németh. – Co ciekawe, początkowo papryki nie uprawiano w celach konsumpcji, lecz jako roślinę ozdobną, ponieważ miała piękne kwiaty. Dopiero chłopi zaczęli zjadać jej owoce, ale z początku wcale im nie smakowały.

Najbardziej cenioną przyprawą na Węgrzech był wówczas pieprz, lecz w wyniku wojen napoleońskich przestano go sprowadzać na Węgry. Zastąpiono go więc papryką, ponieważ miała najbardziej zbliżony do pieprzu ostry smak. Pierwszy przepis z użyciem papryki zamieścił w swojej książce kucharskiej István Nánási w 1771 r. – był to opis przygotowania papryki w zalewie octowej. Wiadomo, że podczas epidemii cholery w 1831 r. papryka była stosowana jako środek leczniczy – robiono z niej nalewki, które podawano chorym. – Znano wówczas tylko ostrą paprykę. Słodka pojawiła się dopiero w 1859 r., gdy wynaleziono maszynę, która usuwała białe części i pestki ze środka – tłumaczyła hungarystka.

Literatura węgierska pełna jest opisów potraw przyprawionych papryką. Szczególnie lubił o niej pisać Gyula Krúdy, autor tzw. „nowel żołądkowych”. – W jego dziele zatytułowanym „Książka kucharska wspomnień: smaczne pisma i dawne przepisy” słowo papryka pojawia się aż 78 razy, i to nie tylko w kontekście potraw. Znajdziemy tam też ciekawe związki frazeologiczne, np. „kelner o paprykowym spojrzeniu” czy „mężczyzna o twarzy w kolorze różanej papryki” – wyliczała Magdalena Roguska-Németh.

Drugi z wykładów, „Szczypta papryki, czyli papryka okiem ogrodnika”, odbędzie się 16 lipca o godz. 17 w Nowej Palmiarni na terenie Łazienek.

PAPRYKARZ Z KURCZAKA

Składniki: Podwójna pierś kurczaka | 1 cebula | 2 papryki | 2 pomidory | 200 g śmietany 18 proc. | 1 łyżka mąki | 2 łyżeczki słodkiej papryki mielonej | sól | pieprz | olej

Sposób przygotowania: Cebulę pokroić w kostkę, zeszklić na oleju, dodać paprykę w proszku i wymieszać. Kurczaka pokroić na kawałki, wrzucić na patelnię z cebulą i obsmażać przez kilka minut. Następnie dodać pokrojoną paprykę i pomidory (można je wcześniej sparzyć i zdjąć skórkę), dolać trochę wody i dusić pod przykryciem 20-30 minut, aż kurczak będzie miękki. Na koniec dodać śmietanę wymieszaną z mąką, doprawić solą i pieprzem, podgrzewać jeszcze kilka minut.

 

Idziemy nr 26 (715), 30 czerwiec 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW. Z "Idziemy" współpracuje od drugiego roku studiów. Prywatnie żona i matka, miłośniczka gotowania.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter