8 czerwca
czwartek
Medarda, Maksyma, Seweryna
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ozdobne i jadalne

Ocena: 5
1019

Szczególną miłością darzę rośliny doniczkowe, które można zjadać: od bazylii do drzewek owocowych.

fot. Barbara Wiśniowska

Myślę o nich w skrócie: dwa w jednym – piękne i funkcjonalne. Uprawianie ich nie zawsze jest łatwe. Najłatwiej jest chyba posadzić w doniczce pietruszkę, marchewkę i selera na natkę. Zioła ze sklepu bardzo szybko giną w doniczkach, bo mają za krótkie korzonki po przesadzaniu, podczas gdy moja bazylia na grządce przetrwała jedną z lżejszych zim w całości. Kiedy siejemy zioła, warto je odpowiednio podlewać i przykryć doniczki w celu utrzymania wilgoci, a później zasięgnąć informacji: niektóre lubią zimować w niskich temperaturach, niektóre tak dramatycznie się rozmnażają, że trzeba uważać z przesadzaniem ich do ogródka.

Często, kiedy smakuje mi jakiś owoc egzotyczny, sadzę jego pestkę w doniczce. Z polskimi drzewkami to się nie uda, bo wymagają zimowania. Czasami gubię się, co gdzie posadziłam. Wykiełkowanie roślinki to jedno, ale owoców doczekać się trudniej. Mango i awokado kiełkują łatwo, jeśli się je posadzi zgodnie z przepisem, ale później wykazują się dużą wrażliwością. Nie można ich przelać ani zostawić na ferie w temperaturze poniżej 15 stopni. Figa jest jeszcze bardziej kapryśna, do tego niektóre gatunki potrzebują osobnika żeńskiego i męskiego, a inne – konkretnych robaczków, które zapylają kwiaty.

Najbardziej podobały mi się drzewka owocowe w doniczkach u mojego taty. Przez cały rok miał dostępne cytryny, wprawdzie nie tak dojrzałe jak ze sklepu, ale ogromne i niepryskane. Od kilku lat cieszy się widokiem kalamondyny na parapecie. Jest to wyjątkowo urocze drzewko cytrusowe o malutkich jadalnych owocach, o słodkiej skórce, ale kwaśnych w środku. Zjada się je w całości, najlepiej w sałatkach owocowych. Dojrzewają w domu właśnie od stycznia do marca, a wcześniej długo cieszą oczy jako maleńkie ozdoby na gałązkach.

SAŁATKA OWOCOWA

Składniki: ok. 8 owoców kalamondyny w skórkach | sałata lub mieszanka sałat – rozdrobnione | 2 mandarynki bez skórki | borówki amerykańskie | orzechy, bakalie, płatki kokosowe | szczypta  suszonego imbiru, kurkumy i cynamonu | 2 łyżki oleju z pestek winogron

Sposób przygotowania: Delikatnie mieszamy wszystkie składniki.

Idziemy nr 10/2023

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 czerwca

Piątek - IX Tydzień zwykły
Pan dźwiga poniżonych.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 12, 35-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter