29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Owoc ma moc

Ocena: 0
1069

Jak zachęcić dzieci do zdrowego odżywiania?

fot.pixabay.com/CC0

Jak zachęcić dzieci do zdrowego odżywiania? W czasach, gdy na każdym kroku widzimy reklamy słodyczy, fast foodów i napojów gazowanych, jest to wyjątkowo trudne. Dobre efekty przynosi włączenie tego tematu w codzienną zabawę. Na rynku pojawia się coraz więcej pomocy edukacyjnych związanych z jedzeniem: książki dla dzieci, gry, puzzle czy drewniane warzywa i owoce do nauki krojenia. Temat poruszają nawet spektakle teatralne. Niedawno miałam okazję oglądać przedstawienie „Bajka do zjedzenia” w wykonaniu Teatru Tak, skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Głównym bohaterem jest chłopiec Kalorek, który we śnie przeżywa niezwykłe przygody: w jego pokoju pojawia się ogromny Cukier, który kusi słodyczami, a w odpowiedzi Superwitamina daje mu skuteczną broń w walce z cukrem: warzywa i owoce. Aktorzy wspólnie z dziećmi powtarzają hasło: „Warzywa i owoce wielkie mają moce”, śpiewają piosenki, tańczą, biorą udział w quizie. Na scenie pojawia się też Kulturka Fizyczna, która zachęca widzów do uprawiania sportu. Dzieci wydają się zachwycone, głośno się śmieją i chętnie biorą udział w zabawie. Czy rzeczywiście po powrocie do domu będą chętniej sięgać po zdrowe jedzenie? Nie wiadomo. Ale na pewno zapamiętają, że warzywa i owoce mogą być atrakcyjne.

Kolejna propozycja dla rodziców to urządzanie „zdrowych” przyjęć urodzinowych i balów karnawałowych. Zamiast ciastek i chipsów warto podać gościom winogrona, mandarynki, jabłka, orzechy, koreczki warzywne lub ułożone na talerzach zabawne kompozycje z warzyw. Można zaproponować dzieciom, żeby każde z nich przebrało się za jakiś owoc lub warzywo. Mnóstwo inspiracji znajdziemy w tak popularnych wierszykach, jak „Rzepka” Juliana Tuwima („Schrupać by rzepkę z kawałkiem chlebka!”) oraz „Na straganie” czy „Entliczek-pentliczek” Jana Brzechwy. Gdy czytam ten ostatni wiersz, zawsze przychodzi mi do głowy myśl, by urządzić jabłkowe przyjęcie. W menu znalazłyby się wszystkie potrawy wymienione we fragmencie, w którym robaczek przychodzi do restauracji i chce zamówić befsztyk: „A w karcie – okropność! – przyznacie to sami: jest zupa jabłkowa i knedle z jabłkami, duszone są jabłka, pieczone są jabłka i z jabłek szarlotka, i kompot, i babka!”

 

PIECZONE JABŁKA

Składniki:
4 jabłka | 4 łyżeczki miodu | 4 łyżeczki płatków owsianych | 2 łyżeczki masła | 1 łyżeczka cynamonu | garść rodzynek | garść orzechów włoskich lub migdałów

Sposób przygotowania:
Każde jabłko wydrążyć, w miejsce ogryzka włożyć płatki owsiane, masło, miód, cynamon i bakalie. Piec w temperaturze 180 stopni ok. 30 minut, zależnie od wielkości i twardości jabłek.

Idziemy nr 05 (745), 02 lutego 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW. Z "Idziemy" współpracuje od drugiego roku studiów. Prywatnie żona i matka, miłośniczka gotowania.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter