29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obiad w Gietrzwałdzie

Ocena: 0
400

Wyjazd na Warmię może być również ciekawą wyprawą kulinarną

Tydzień temu zachęcaliśmy na łamach „Idziemy” do odwiedzin w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Wyjazd na Warmię może być również ciekawą wyprawą kulinarną. – Niektórzy pielgrzymi przychodzą specjalnie na nasze pierogi z jagodami – mówi Beata Melzer, prowadząca niewielki punkt gastronomiczny Archidiecezjalnego Domu Rekolekcyjnego. Maleńki lokalik, ukryty na tyłach sanktuarium, po drodze do cudownego źródełka, w menu oferuje wiele lokalnych potraw.

Oprócz klasycznego schabowego znajdziemy tutaj takie specjały jak kotlet warmiński, gietrzwałdzki, klasztorny. Czym się różnią od kultowego schaboszczaka? – W przypadku kotleta warmińskiego schab obtaczamy w panierce serowo-jajecznej. Kotlet gietrzwałdzki panieruje się dodatkowo w bułce tartej, a w kotlecie klasztornym dochodzi jeszcze majeranek i czosnek – wyjaśnia pani Beata.

Zachwala też swoje zupy – zwłaszcza krupnik jęczmienny zabielany. – Przygotowujemy wywar na kościach wieprzowych z włoszczyzną. Odcedzamy i na gorący bulion wrzucamy kaszę jęczmienną. Gotujemy na wolnym ogniu, nawet do trzech godzin, aż kasza się rozgotuje. Następnie wrzucamy ziemniaki i pokrojone warzywa z rosołu. Na koniec zabielamy śmietaną zmieszaną z mlekiem w proporcji dwa do jednego i dodajemy natkę pietruszki – szybko podaje przepis.

– Pyszna jest też zupa ułańska – dodaje. To prawdziwa bomba energetyczna z fasolą, makaronem, wędzonym boczkiem, kiełbasą, pieczarkami, borowikami… Również zabielana śmietaną. Danie idealne dla strudzonych pielgrzymów.

Lokalnym specjałem jest również gęsty kapuśniak gietrzwałdzki, który – w odróżnieniu od znanej powszechnie wersji z kwaszoną kapustą – gotuje się na świeżej kapuście białej. A sezon na młodą kapustkę przecież właśnie trwa.

Kapuśniak gietrzwałdzki

Składniki: 1 główka młodej kapusty, szklanka ryżu, 400 g kości wieprzowej na bulion, 2 marchewki, 1 pietruszka, 2-3 łyżki koncentratu pomidorowego, 100 ml śmietany 18 proc., 50 ml mleka, garść posiekanego koperku, sól i pieprz, liść laurowy, ziele angielskie

Sposób przygotowania: Kapustę posiekać na wąskie paseczki, posolić, odczekać aż zmięknie. W tym czasie przygotować wywar na kościach i włoszczyźnie. Po przecedzeniu wrzucić do bulionu ryż i posiekaną kapustę. Gotować aż składniki zmiękną i dodać posiekane warzywa pozostałe z przygotowania wywaru. Następnie dodać pastę pomidorową, chwilę pogotować i zabielić zupę śmietaną z mlekiem. Na koniec posypać posiekanym świeżym koperkiem.

Idziemy nr 27 (613), 2 lipca 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter