18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie w lodówce

Ocena: 0
972

Czasami odruchowo wrzucamy wszystkie zakupy do lodówki, żeby nie mieć bałaganu na kuchennym blacie.

fot. Barbara Wiśniowska

Jednak niektórym produktom lodówka nie służy.

Chleb w lodówce czerstwieje i może łatwo nabrać nieprzyjemnego zapachu oraz smaku. Dzieje się tak dlatego, że w temperaturze od 0 do 4 st. C najszybciej postępuje retrogradacja skrobi (pszennej, kukurydzianej i ziemniaczanej), czyli w skrócie mówiąc, zjawisko odwrotne do procesu pieczenia. Skrobia wraca do struktury krystalicznej i jej rozpuszczalność się zmniejsza, a jednocześnie zestala się jej struktura. W efekcie miękisz chleba traci wodę, twardnieje, schnie i łatwo się kruszy, a skórka mięknie, co sprzyja rozwojowi zarazków i pleśni. Zatem chleb w lodówce zepsuje się szybciej. Dzieje się tak niezależnie od opakowania lub jego braku. Mniejsze porcje pieczywa warto przechowywać w chlebaku lub lnianym woreczku kilka dni, a większe w zamrażarce. W zamrażarce jest zimniej, a temperatura poniżej zera wstrzymuje migrację wody od miękiszu do skórki. Jeśli włożyliśmy chleb do lodówki przez pomyłkę – można go podgrzać na patelni lub w piekarniku.

Cebula wprawdzie lubi zimne miejsca, ale lubi też cyrkulację powietrza. Mocno się zdziwiłam, gdy kiedyś w lodówce wypuściła pędy i potężne korzenie.

Kawa ziarnista, mielona i rozpuszczalna w lodówce traci smak. Lepiej jest ją przechowywać w zamkniętych pojemnikach w szafce.

Większe porcje ziemniaków to nie lada wyzwanie. W lodówce tracą smak podobnie jak chleb, a w ciepłej i jasnej kuchni bardzo prędko kiełkują i nie da się im wytłumaczyć, że to jeszcze nie wiosna. Jeśli nie dysponujemy ciemną, chłodną piwnicą, lepiej nie kupujmy stu kilogramów, ale spacerujmy do warzywniaka co trzeci dzień.

Pomidory w lodówce stają się ziarniste i tracą soczystość. Zaobserwowałam, że te wyhodowane w ogródku mogę przechowywać w koszyczku tygodniami. Te ze supermarketu prędko się zepsują zarówno trzymane w lodówce, jak i w cieple. Podobnie jest z cukinią. Z działki mogę przywieźć zapas cukinii na dłuższy czas. Z tych ze sklepu trzeba robić pyszne zapiekanki na każdy dzień. Na szczęście to łatwe, a do cukinii pasują niemal wszystkie dodatki w dowolnych proporcjach.

ZAPIEKANE CUKINIE

Składniki: 6 małych cukinii | 2 ziemniaki | 200 g żółtego sera | 2 cebule | jajko | pomidor | koperek | oregano | łyżeczka soli | pół łyżeczki imbiru

Sposób przygotowania: Połówki cukinii wydrążamy. Mieszamy posiekane składniki farszu z przyprawami, jajkiem i serem. Faszerujemy. Pieczemy na blasze około 30 minut w 180 st. C.

  Idziemy nr 42 (833), 17 października 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter