29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Moda na śląskie

Ocena: 0
2432
Choć lato w pełni, a wokół panuje moda na pozwalającą pozbyć się zbędnych kilogramów kuchnię śródziemnomorską, obfitującą w warzywa i ryby, od czasu do czasu warto powrócić do rodzimej tradycji. Zazwyczaj panowie są zdania, że po ciężkim tygodniu pracy należy porządnie się posilić. O tym, jak powinien wyglądać niedzielny obiad najlepiej wiedzą Ślązacy. W tradycyjnej śląskiej rodzinie żaden odświętny posiłek nie może obejść się bez zawiesistej zupy i porządnego kawałka mięsa, obowiązkowo w towarzystwie kluseczek śląskich lub tłuczonych ziemniaków. Całość najlepiej dopełnia kompot z sezonowych owoców oraz ciasto z kruszonką.

Kuchnia śląska, choć zasadniczo ciężkostrawna, jest naprawdę przepyszna. Swoje bogactwo i niezwykłość zawdzięcza wielości kultur, mieszających się od wieków. Na Górnym Śląsku chętnie spożywane są więc zarówno potrawy tu powstałe i tylko tu spotykane, jak i potrawy popularne w krajach sąsiednich, często znane tu pod śląską nazwą, np. krepel czy buchta. Daniem flagowym, znanym każdej śląskiej gospodyni, są rolady.

– Latem najlepiej smakuje eintopf, czyli wiosenna zupa z kalafiora, marchewki, selera i pietruszki, na bazie rosołu, zagęszczona zasmażką z masła i mąki – zachwala Urszula Żurek, której kunszt kulinarny znany jest w całej rodzinie. Jej rolady rozpływają się w ustach, a kluseczki śląskie są delikatne i puszyste. – Z zup popularny jest też żurek z jajkiem i kiełbaską, czosnkowa wodzianka oraz flaczki. Na drugie, oprócz rolad, najczęściej jemy krupniok, zwany też kaszanką oraz żymlok, czyli tradycyjną śląską wędlinę podrobową, której nieodzownym składnikiem jest bułka. Do tego na słodko kołacze, sernik z kruszonką. Kto może się oprzeć takiemu zestawowi?

ROLADA URSZULI ŻUREK

Składniki (na 4 porcje): 500 g mięsa wołowego (koniecznie pierwszej krzyżowej) • pół słoika musztardy chrzanowej • 2 ogórki kiszone • pół cebuli • 4 plasterki wędzonej wędliny • 3 łyżki oleju do smażenia • 16 wykałaczek do spięcia mięsa.

Sposób przygotowania: Mięso pokroić na podłużne płaty, na tyle duże, aby dało się je zwinąć w rolady. Następnie rozbić mięso tłuczkiem tak, aby płaty były cienkie. Cebulę pokroić w piórka, a ogórki w dość grube słupki. Mięso posmarować z jednej strony musztardą, ułożyć na nim ogórki, cebulę i wędlinę (zamiast niej może być także plaster wędzonego boczku). Ważne, aby mięsa nie solić przed uduszeniem! Posolona wołowina twardnieje, rolady nie są wtedy kruche i trudno się kroją. Założyć dłuższe brzegi mięsa ponad nadzieniem, a potem zwinąć w rulonik i spiąć wykałaczkami tak, by nadzienie nie wypadało. Można też obwiązać nitką, choć po przyrządzeniu nitka staje się mało widoczna i trudniej ją usunąć. Na koniec należy podsmażyć je z każdej strony na rozgrzanym na patelni oleju, następnie dusić ok. 2 godzin na małym ogniu, od czasu do czasu przewracając. Po ok. 10 minutach rolady puszczą pyszny sos, którym można będzie polać kluski bądź ziemniaki. Żeby sos się nie wygotował, warto mniej więcej co kwadrans dolewać do niego trochę przegotowanej wody. Podawać z kluskami śląskimi i modrą kapustą.

Iwona Świerżewska
fot. Iwona Świerżewska

Idziemy nr 28 (460), 13 lipca 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter