28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miasto marcepana

Ocena: 4.8
2515

Na osłodę dostałam prosto z Lubeki porcję marcepanowych łakoci. Jest wśród nich nawet... marcepanowy makaron.

Fot. Sylwia Uryga / Idziemy

Trochę żałowałam, że nie mogłam się wybrać na tę wyprawę. Krótki wypad do miast hanzeatyckich zapowiadał się nawet kusząco. Na osłodę dostałam prosto z Lubeki porcję marcepanowych łakoci. Jest wśród nich nawet... marcepanowy makaron. Producent poleca stosować go – co brzmi dość ekstrawagancko – jako dodatek do dziczyzny lub – co z kolei brzmi banalnie – jako deser, podając kluseczki z owocami, sosem waniliowym lub po prostu posłodzonym ciepłym mlekiem. Paczka spoczęła na razie w kuchennej szafce, bo jeszcze nie wiem, którą pójść drogą.

Lubeka – nazywana Miastem Siedmiu Wież – słynie z wyrobu marcepana już od wieków. Na masową skalę produkcję zaczął cukiernik Johan Georg Niederegger. Pierwszą fabrykę założył tutaj w 1806 r. Orientalny produkt, prawdopodobnie przywieziony do Europy w czasie najazdów tureckich, dostępny do tej pory głównie dla najbogatszych, stawał się wtedy bardziej powszechny.

Do dziś w samym centrum miasta znajdują się sklep i kawiarnia Niedereggera, w której można spróbować oryginalnego marcepanowego tortu, a na wyższych piętrach kamienicy zwiedzić muzeum marcepana. Jednym z wielu klientów tego klimatycznego miejsca był słynny pisarz Thomas Mann, który sportretował swoją rodzinną Lubekę, opisując dzieje rodu Buddenbrooków.

W mieście jest zresztą wiele sklepików i kafejek oferujących marcepanowe wyroby. Można też wziąć udział w marcepanowym show i samemu przygotować z migdałowej masy dekoracyjne kwiaty czy zabawne figurki.

Przeglądam ulotkę prezentującą te słodkie atrakcje, a marcepanowe kuleczki, którymi zostałam obdarowana, znikają w zatrważającym tempie. W opakowaniu coraz wyraźniej widać dno. Na szczęście po marcepan nie trzeba jeździć aż do Lubeki. Można go przecież zrobić samemu w domu.

DOMOWY MARCEPAN

Składniki: 250g migdałów n 250g cukru pudru n 30ml wody różanej (lub likieru amaretto) n kropla aromatu migdałowego.

Sposób przygotowania: Migdały zalać gorącą wodą i odstawić na 10-15 minut. Następnie obrać je ze skórki i dokładnie osuszyć na ściereczce. Tak przygotowane zmielić w mikserze na mączkę. Dodać cukier puder, wodę różaną lub likier oraz aromat i miksować jeszcze przez chwilę, aż masa będzie jednolita i zwarta (można też wyrobić ją ręcznie). Marcepan uformować w wałek, szczelnie zawinąć w folię i przechowywać w lodówce. Z masy można uformować dowolne kształty, np. kuleczki, i obtoczyć w kakao lub zanurzyć w roztopionej gorzkiej czekoladzie. Poczekać, aż polewa stężeje i podawać domowe czekoladki. Pyszne będą też rogaliki z ciasta francuskiego z marcepanowym nadzieniem. A może warto też poeksperymentować i dodać trochę masy do domowego makaronu?

Idziemy nr 7 (696), 17 lutego 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter