28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jeszcze raz kugiel

Ocena: 0
4863

Kugli w kuchni żydowskiej dostatek. Plan jest prosty: wypróbować je wszystkie.

fot. Sylwia Gawrysiak/Idziemy

Przygoda z kuglem z Przedborza – ziemniaczano-mięsną zapiekanką opisaną w tej rubryce dwa tygodnie temu – bardzo zachęciła mnie do wypróbowania przepisów na inne kugle, których w kuchni żydowskiej przecież dostatek. Pomaga mi w tym leciwa już książka „Cymes, czyli kuchnia żydowska” Katarzyny Pospieszyńskiej.

Wśród przepisów na tradycyjne przystawki, takie jak gęsi pipek (faszerowana skóra z gęsiej szyi) czy gefilte fisz (kuleczki z mielonego mięsa rybiego), różne czulenty (rodzaj długo duszonego gulaszu, podawanego na obiad w szabat) i słodkie cymesy autorka podaje też siedem receptur na bardzo różnorodne kugle, które można podawać jako danie główne, dodatek do mięs czy deser.

Oprócz kugla ziemniaczanego, o którym już pisaliśmy, jest więc kugiel rybny z ziemniaków pokrojonych w cienkie plasterki, z delikatnym, gotowanym mięsem ryby i krążkami cebuli, zalany masą z jajek i słodkiej śmietanki i zapieczony w 180 C. Podawany z surówką.

Można też zrobić kugiel z kaszy perłowej (jęczmiennej) i posiekanych pieczarek, polecany jako dodatek do potraw mięsnych. Albo – doskonały na deser – słodki kugiel z ryżu serwowany z osłodzoną śmietanką.

Kugiel z cebuli podobno świetnie smakuje z sałatą z sosem winegret. A kugiel z kapusty – przyrządzany z dodatkiem rodzynek i migdałów (!) – dobrze nadaje się na lekką kolację.

Plan jest prosty: wypróbować je wszystkie. Zaczęłam od jeszcze innego – słodkiego kugla makaronowego z bakaliami, na razie dość asekuracyjnie podając go tylko na deser. Ale – tak jak zaleca autorka – chyba warto wykorzystać ten smakołyk jako dodatek do dań mięsnych. Na pewno świetnie będzie się komponował z pieczoną kaczką lub gęsiną w sosie owocowym.

 

Kugiel z makaronu

Składniki: 3 jaja, 4 łyżki cukru, 1/8 łyżeczki startej gałki muszkatołowej, 4 szklanki ugotowanego makaronu wstążki, ½ szklanki rodzynek, ½ szklanki sparzonych,obranych migdałów pokrojonych w piórka, 1 łyżka soku z cytryny, 4 łyżki stopionego masła lub tłuszczu kurzego, 2 łyżki tartej bułki, masło do smarowania

Sposób przygotowania: Jaja ubić z cukrem do białości, wymieszać z gałką muszkatołową, makaronem, rodzynkami, migdałami, sokiem z cytryny i stopionym masłem. Przełożyć do żaroodpornego naczynia suto wysmarowanego masłem i posypanego tartą bułką. Wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 190C i piec 50 minut lub do zrumienienia. Podawać na gorąco z potrawami mięsnymi lub z drobiu albo serwować na deser, z sokiem owocowym lub sam. Proporcje dla 6-8 osób.

 

Idziemy nr 22 (660), 3 czerwca 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter