20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Inwestycja w zdrowie

Ocena: 0
2641

Czy da się zrobić ciasto, które nie zawiera ani grama mąki, masła czy cukru, a jednocześnie dobrze smakuje? Jak najbardziej.

Przekonaliśmy się o tym ostatnio w redakcji, gdy redaktor Monika Odrobińska z okazji swoich imienin poczęstowała nas tortem orzechowo-marchewkowym. To jedno z niewielu ciast, które serwuje w domu, od kiedy z rodziną przeszli na dietę eliminacyjną. Ostatnio wraz mężem jedzą mięso tylko raz w tygodniu (a czerwone raz w miesiącu), a także z przyczyn zdrowotnych eliminują z jadłospisu swoich córek mąkę pszenną, mleko krowie i cukier. – Takie gotowanie jest pracochłonne, ale bardzo mnie wciągnęło. Kiedy robi się to wspólnie z mężem, jest o wiele łatwiej. Co prawda niektóre składniki są dość drogie, ale wierzę, że ten wkład w zdrowe żywienie się zwróci, bo zaoszczędzimy na lekarstwach – mówi Monika.

Mleko krowie zastępuje więc mlekiem ryżowym, cukier – miodem, bakaliami i owocami, a mąkę pszenną – mąką jaglaną, gryczaną, ryżową, amarantusową lub z cieciorki. – Każda z nich ma inne właściwości i cały czas uczę się, jak je łączyć, bo nie każda dobrze skleja ciasto. Najlepsza pod tym względem jest mąka jaglana – ocenia nasza koleżanka.

Na śniadanie rodzice wraz z dziećmi jedzą placki z płatków jaglanych z bananem albo jabłkiem. Chleb pieką z samych ziaren i pestek, a kanapki smarują pastami z cieciorki, groszku albo suszonych pomidorów i oliwek. Do każdego posiłku dodają oczywiście mnóstwo surowych warzyw. – Czasem robimy też soki. Mój ulubiony to sok zielony: ze szpinaku, jarmużu, natki pietruszki, kiwi, soku jabłkowego i ogórka. Jest bardzo orzeźwiający – zachwyca się Monika.

W weekendy pozwalają sobie na zdrowe słodycze, na przykład własnoręcznie robione crunchy z płatków gryczanych i jaglanych z wiórkami kokosowymi, orzechami i miodem. Albo domową nutellę z daktyli, orzechów i kakao, którą smarują później wafle ryżowe. – Robię też kulki ze zmielonych orzechów arachidowych i miodu albo kulki czekoladowe z usmażonych płatków owsianych z mlekiem ryżowym, miodem, kakao i bakaliami – wylicza Monika. – Dzieci je uwielbiają!

 

TORT ORZECHOWO-MARCHEWKOWY

Składniki (na tortownicę o średnicy 28 cm): 50 dag zmielonych orzechów laskowych lub ziemnych, 50 dag drobno startej marchwi, 4 łyżeczki proszku do pieczenia, 8 jajek, 5 łyżek soku z pomarańczy, skórka starta z jednej pomarańczy, 30 dag cukru (można zastąpić ksylitolem lub miodem), słoiczek marmolady pomarańczowej, 15 dag gorzkiej czekolady, 1 łyżka śmietany

Sposób przygotowania: Orzechy zmieszać z proszkiem do pieczenia. W oddzielnym naczyniu utrzeć żółtka, sok i skórkę z pomarańczy oraz cukier lub ksylitol. Białka ubić na sztywną pianę i dodać do masy. Wsypać orzechy i marchewkę, dobrze wymieszać. Piec w temp. 180-200 st. ok. 1 godziny. Gdy ciasto ostygnie, posmarować je marmoladą pomarańczową. Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej z dodatkiem śmietany i także posmarować nią wierzch ciasta.

Hanna Dębska
fot. Monika Odrobińska/Idziemy

Idziemy nr 22 (556), 29 maja 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter