29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gotowanie w sieci

Ocena: 0
3768
Jedzenie to sprawa podstawowa, dla niektórych stanowiąca środek do celu: zaspokojenia głodu. O czym tu pisać? A jednak! W internecie można znaleźć wiele poświęconych gotowaniu blogów lub stron.

Są one na bieżąco aktualizowane – ze względu na urodzaj jabłek, nadchodzące święta czy nowe odkrycie kulinarne. Do tego ilustrowane apetycznymi zdjęciami i oceniane przez czytelników.

– Godzinami potrafiłam rozmawiać z koleżankami, ciociami czy babciami na temat rożnych potraw, ich przygotowania, ulepszania lub wymyślania nowych. W końcu przyjaciółka, znudzona już moim ględzeniem, doradziła, żebym założyła swoją stronę internetową – śmieje się Monika, twórczyni blogu e-Gotuj. – Miał on być nowoczesną formą zeszytu z przepisami i uporządkowaniem karteczek z zapiskami, które zawsze gdzieś gubiłam. Teraz blog jest zbiorem ponad 800 przepisów w rożnych kategoriach. Tworzą go również czytelnicy, którzy zapisują w nim swoje doświadczenia, rady i opinie.



Mężczyźni nie ustępują paniom w pomysłowości. Wśród ich przepisów mamy na przykład „jadło zwalczające focha”, ciasto w kształcie boiska piłki nożnej i wiele wynalazków na usprawnienie pracy w kuchni. – Gotowanie jest bardzo męskie – twierdzi Oliver, twórca bloga Gotowanie po męsku. – Mężczyźni to przecież świetni kucharze, a dodatkowo znają się na prowadzeniu stron internetowych. Moj dziadek zawsze powtarzał, że jak facet ugotuje, to musi być dobre, chociaż nie ukrywał, że korzystał z przepisów mojej babci. Zresztą tak jak ja!

– Kuchnia to moje hobby. Wracam z pracy najczęściej z obmyślonym już sposobem na obiad. Gotuję, czasem robię zdjęcie, a potem siadam przy komputerze i piszę swój dziennik kulinarny – mówi Ania. Jest szczególnie amatorką wypieków, lecz – jak zaznacza – tylko tych domowych. Dlatego też chętnie dzieli się przepisem na swoje ulubione sezonowe ciasto.

Ciasto z malinami

4 jajka • 1,5 szklanki mąki • 1 łyżeczka proszku do pieczenia • 1 szklanka cukru • 2 łyżki bułki tartej • pojemnik malin

Na kruszonkę: 1/2 szklanki cukru • 1/2 kostki miękkiego masła • 1/2 szklanki mąki bezglutenowej


Oddzielić białka od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę, a następnie utrzeć z połową szklanki cukru. Żółtka z druga połową cukru również utrzeć. Połączyć pianę z koglem-moglem, dodać przesianą przez sitko mąkę zmieszaną z proszkiem do pieczenia i delikatnie mieszać w jedną stronę do uzyskania jednolitej masy. Formę wysmarować masłem i wysypać bułką tartą. Wlać ciasto i ułożyć na nim maliny. Wierzch posypać kruszonką. Piec około 45 minut. Zamiast malin można stosować wszystkie owoce sezonowe, a w zimie mrożone.



Marta Kawalec
Idziemy nr 36 (313), 4 września 2011 r.
fot. Marta Kawalec

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter