2 lipca
sobota
Jagody, Urbana, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Genialne hormony

Ocena: 0
805

Kto nie wierzy, że zostaliśmy zaprojektowani i stworzeni przez genialnego Boga, pewnie nie wie nic o działaniu hormonów na organizm.

fot. Barbara Wiśniowska

Hormony są substancjami chemicznymi, które zapewniają równowagę organizmu. Mamy ich mnóstwo: te od poczucia szczęścia i od dobrego snu, potrzebne do trawienia, rośnięcia, regulacji ciśnienia, chudnięcia, karmienia piersią, ułatwiania porodu… Od wszystkiego!

Są wytwarzane w gruczołach dokrewnych lub w wyspecjalizowanych komórkach niektórych tkanek. Większość z nich jest transportowana przez krew w nieaktywnej postaci. Gdy dotrą do narządu przeznaczenia, napotykają tam receptory, które je aktywizują. Muszą wystąpić w idealnym stężeniu – nie za dużym, nie za małym. Czasami hormony działają na komórki w sposób pośredni, czyli powodują zmiany w innych tkankach albo narządach i wydzielane przez te narządy hormony wywołują pożądaną reakcję.

Wiele hormonów działa w parach i ich działanie genialnie się dopełnia. Przykładem są glukagon i insulina wytwarzane w trzustce. Ten pierwszy – gdy poziom glukozy jest za niski – powoduje rozkład glikogenu do glukozy oraz wzmaga procesy produkcji glukozy, czego efektem jest podwyższenie poziomu tego cukru we krwi. Insulina – gdy poziom glukozy jest za wysoki – zatrzymuje procesy glukogenezy, stymuluje przekształcanie glukozy w glikogen, obniża zawartość cukru w osoczu, pobudza syntezę tłuszczów i białek.

Hormony dzielą się na białkowe, złożone z aminokwasów, oraz sterydowe, które są pochodnymi cholesterolu. Wszystkie hormony płciowe są hormonami sterydowymi. Warunkują nie tylko płodność, ale także dobre samopoczucie i młody wygląd. Dbanie o zdrowie wymaga zróżnicowanej i urozmaiconej diety. Jeśli chcemy dbać o prawidłowy poziom estrogenów, progesteronu lub testosteronu w organizmie, nie możemy zapominać o tłuszczach.

SAŁATKA Z BRATKÓW

Składniki: główka sałaty | spory pęczek liści mięty | kilka mandarynek | kilka łyżek śmietanki kokosowej | około 20 kwiatków bratków

Sposób przygotowania: Sałatę, miętę i mandarynki rozrywamy na kawałki, mieszamy ze śmietanką kokosową. Możemy odstawić do lodówki na noc, żeby smaki się przeniknęły. Bratkami dekorujemy sałatkę przed podaniem, smakują one delikatnie i cudownie pachną.

Idziemy nr 20 (863), 15 maja 2022 r.  

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły - Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Będę słuchał tego, *
co Pan Bóg mówi:

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 9, 14-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter