28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Frytki i klony

Ocena: 0
738

Trudno zdefiniować najbardziej znane kanadyjskie potrawy, ponieważ w tej części świata mieszają się wpływy różnych narodowości, a każdy region ma swoje tradycje.

fot. pixabay.com/CC0

Kanada to kraj mało popularny wśród europejskich turystów, niewiele też wiadomo o jego kuchni. Trudno zdefiniować najbardziej znane kanadyjskie potrawy, ponieważ w tej części świata mieszają się wpływy różnych narodowości, a każdy region ma swoje tradycje.

– Kiedy byłam w Toronto, moja kuzynka zabrała mnie do restauracji i zamówiła trzy dania najbardziej charakterystyczne dla prowincji Ontario i Quebec: były to kalmary smażone w cieście, skrzydełka z kurczaka i poutine, czyli frytki z serem i sosem pieczeniowym – wylicza Ewa Kamińska, która niedawno wróciła z podróży po Kanadzie.

Poutine zostało wymyślone przez jednego z właścicieli restauracji w Quebecu, prawdopodobnie w 1957 r. Wielu turystów traktuje to danie jako zwykły fast food, ale Kanadyjczycy często się nim szczycą i podkreślają, jak ważna jest odpowiednia receptura. Według nich autentyczny poutine powinien zawierać ser o nazwie white cheddar cheese curds. W ostateczności można go zastąpić mozzarellą, jednak to nie będzie już ten sam smak. Idealny sos powinien składać się w 2/3 z bulionu wołowego i 1/3 bulionu z kurczaka. W Kanadzie są nawet restauracje, które serwują tylko i wyłącznie poutine z różnymi dodatkami: kawałkami wieprzowiny, bekonem, pieczarkami czy kalafiorem. Najbardziej zaskakująca pozycja w menu takiej restauracji to perogi poutine, czyli... frytki z pierogami! – W Kanadzie pierogi są znaną potrawą, można je kupić w polskich sklepach – potwierdza Ewa Kamińska. – Kiedy jeden z Kanadyjczyków dowiedział się, że jestem z Polski, zapytał mnie, czy zrobię pierogi – śmieje się.

Najstarszym kulinarnym symbolem Kanady jest syrop klonowy. Sposób jego wytwarzania opracowały indiańskie ludy żyjące na tych ziemiach wiele lat temu. – Syrop jest uważany za zdrowszy zamiennik cukru, ludzie słodzą nim kawę i herbatę, polewają naleśniki, placki, gofry. Podobno jest używany nawet do mięs, na przykład do pieczonej szynki – mówi Ewa Kamińska. Sok z drzewa klonu pozyskuje się poprzez wywiercenie otworu w pniu i umieszczenie tam wężyka. Zbiory odbywają się wczesną wiosną. Z jednego drzewa można uzyskać ok. 40 litrów soku – z takiej ilości po odparowaniu powstanie litr syropu.

PANCAKES Z SYROPEM KLONOWYM

Składniki: 1½ szkl. mąki | 1 szkl. mleka | 2 jajka | 3 łyżki roztopionego masła | 2 łyżki cukru | 1 łyżeczka proszku do pieczenia | 1 łyżeczka sody oczyszczonej
                  |½ łyżeczki soli | syrop klonowy | owoce (np. borówki, brzoskwinie)

Sposób przygotowania: Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia, sodą, solą i cukrem. Wbić jajka, wlać mleko i masło, dokładnie zmiksować. Smażyć na rozgrzanej patelni na złoty kolor. Polać syropem klonowym, podawać z owocami.

 

Idziemy nr 37 (726), 15 września 2019 r.  

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW. Z "Idziemy" współpracuje od drugiego roku studiów. Prywatnie żona i matka, miłośniczka gotowania.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter