19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Domowa apteka soków

Ocena: 0
2731
Czy da się zjeść pięć jabłek, dwa banany i osiem marchewek naraz? Byłoby trudno, ale teraz, kiedy ryzyko przeziębień wzrasta, trzeba myśleć o zdrowym odżywianiu. Najlepszą metodą, aby „bezboleśnie” pochłonąć dużą dawkę witamin i mikroelementów, są soki – wyciskane samodzielnie za pomocą sokowirówki lub dla wytrwałych przez gazę z drobno startych warzyw.

Paletę składników mamy praktycznie nieograniczoną. Najbardziej typowymi owocami, z których wyciska się soki, są oczywiście cytrusy – pomarańcze, grapefruity, mandarynki i cytryny. Można jednak wykorzystać także inne: jabłka, gruszki, śliwki, ananasy, winogrona, arbuzy, morele, brzoskwinie, porzeczki, maliny, jeżyny i borówki. Warto także odkryć walory smakowe surowych warzyw, które je się mniej chętnie i zwykle przetworzone: rzodkiewki, dynię, pomidor, marchew, ogórek, szparagi, białą i czerwoną kapustę, kalarepę, seler, por, czosnek, chrzan, burak, a także cebulę i szpinak.

– Na nieświeży oddech: natka pietruszki i marchewka; na kaszel: mandarynka, ananas i śliwka; na zmęczenie: pół głowy sałaty, trzy łodygi selera naciowego i dwa pomidory – wymienia jednym tchem Anna Matuszewska, zielarka. – To takie proste: wystarczy zebrać warzywa i owoce, oczyścić i przepuścić przez sokowirówkę. Wiadomo, że ciężko zjeść surowy seler, por czy burak, ale w połączeniu ze słodkim jabłkiem smakują wyśmienicie.

Z pewnością każdy zna różnicę pomiędzy sokiem wyciśniętym w domu a kupionym w sklepie. Te ostatnie to prawie bez wyjątków koncentraty rozcieńczone z wodą, często z barwnikami oraz cukrem i prawie zawsze z dodatkiem konserwantów. Jeśli ktoś jest przyzwyczajony do soków sklepowych, konsystencja i smak soków świeżych może na początku drażnić. Są one gęstsze i bardziej intensywne w smaku, mogą mieć przedziwne kolory. Ale ich wartość odżywcza jest nieoceniona.

A oto kilka ważnych rad zielarki na początek. Nie powinno się przechowywać soku dłużej niż jeden dzień. Trzeba go trzymać w szczelnie zamkniętym szklanym pojemniku, ponieważ szybko się psuje. Zaleca się, by dzieci nie piły więcej niż 150 ml takiego soku, najlepiej rozcieńczonego wodą. Nie należy też mieszać soków owocowych z warzywnymi, by uniknąć sensacji żołądkowych. Wyjątkiem są marchew i jabłko. Wyciśnięty sok można dodatkowo wymieszać w mikserze z wodą mineralną, mlekiem lub jogurtem.


SOK NA PRZEZIĘBIENIE
3 marchewki • 50 g natki pietruszki • 2 ząbki czosnku
Umyć, czosnek obrać, marchew oskrobać i pokroić na mniejsze kawałki, wrzucić do sokowirówki. Wypić zaraz po przygotowaniu.

SOK DODAJĄCY ENERGII
1 mango • pół średniego ananasa • 1 banan • 140 ml mleka lub jogurtu • 1 łyżeczka wiórków kokosowych • pół łyżeczki miodu
Składniki dokładnie zmiksować w blenderze.


Marta Kawalec
Idziemy nr 46 (323), 13 listopada 2011 r.
fot. Marta Kawalec
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter