29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czy na pewno zdrowe?

Ocena: 0
1046

Nie we wszystkich roślinach stężenie pestycydów jest takie samo.

Fot. pixabay.com / CC0

Warzywa i owoce powinny być podstawą diety – co do tego specjaliści nie mają wątpliwości. Należałoby jednak dodać, że najzdrowsze są warzywa i owoce ekologiczne lub z własnego ogródka. Niestety, te, które kupujemy w supermarketach czy nawet na straganach, prawdopodobnie zawierają pozostałości pestycydów, masowo stosowanych w rolnictwie przemysłowym. Są to środki chemiczne o działaniu owadobójczym, grzybobójczym, bakteriobójczym czy chwastobójczym. Zostało udowodnione naukowo, że pestycydy, służące zabijaniu szkodników, mają negatywny wpływ także na zdrowie ludzi: mogą powodować nowotwory, zaburzenia hormonalne i choroby układu nerwowego.

Nie we wszystkich roślinach stężenie pestycydów jest takie samo. Amerykańska organizacja EWG (Environmental Working Group) na podstawie danych Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych co roku przygotowuje zestawienie najbardziej i najmniej zanieczyszczonych warzyw i owoców. W tym roku do tzw. „parszywej dwunastki” zaliczono: truskawki, szpinak, jarmuż, nektarynki, jabłka, winogrona, brzoskwinie, wiśnie, gruszki, pomidory, selery i ziemniaki. Z kolei „czysta piętnastka” obejmuje: awokado, kukurydzę, ananasy, groszek, cebulę, papaję, bakłażany, szparagi, kiwi, kapustę, kalafiory, kantalupę, brokuły, grzyby i melony. Należy wziąć pod uwagę, że powyższe zestawienia dotyczą rynku amerykańskiego; prawdopodobnie egzotyczne owoce importowane do Polski będą zawierały więcej szkodliwych składników, mających na celu przedłużenie ich trwałości.

Jak uchronić się przed pestycydami? Specjaliści zalecają, by zwracać szczególną uwagę na produkty z „parszywej dwunastki” – kupować tylko te z certyfikatem „bio” lub uprawiać je samodzielnie – choć nie wszyscy mają taką możliwość. Na pewno należy dokładnie myć warzywa i owoce oraz obierać je ze skórki – ale to nie wystarczy, by usunąć pestycydy zgromadzone wewnątrz. Najnowszym sposobem jest zastosowanie roztworu sody oczyszczonej: pozwala to usunąć dużą część pestycydów. Do miski należy wlać ciepłą wodę, wymieszać ją z sodą (1 czubata łyżka na 1 litr), w tym roztworze moczyć warzywa lub owoce przez minut kilka (trzeba jednak pamiętać, że moczenie warzyw w wodzie wypłukuje z nich wartościowe składniki), a następnie opłukać czystą wodą.

 

ZIELONA PASTA

Składniki: 1 awokado  200 g zielonego groszku 2 łyżki serka kanapkowego 2 ząbki czosnku 1 łyżka soku z cytryny sól i pieprz

Sposób przygotowania: Awokado umyć, obrać i pokroić na kawałki, podobnie czosnek. Zmiksować z pozostałymi składnikami na gładką pastę. Podawać z chlebem lub jako dip do pieczonych ziemniaków.

 

Idziemy nr 20 (709), 19 maj 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW. Z "Idziemy" współpracuje od drugiego roku studiów. Prywatnie żona i matka, miłośniczka gotowania.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter