29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czas na pierniczki

Ocena: 0
1240

Początek grudnia to idealny moment na przygotowanie świątecznych pierniczków.

fot. pixabay.com/CC0

Początek grudnia to idealny moment na przygotowanie świątecznych pierniczków. Te tradycyjne, z dużą ilością miodu, zwykle po upieczeniu są twarde, ale po paru tygodniach miękną. Aby przyspieszyć ten proces, trzeba je trzymać w szczelnie zamkniętym pojemniku wraz z kawałkami jabłek lub pomarańczy (które należy wymieniać co parę dni). Dopiero gdy zmiękną, możemy je polukrować – w przeciwnym razie warstwa lukru utrudni wchłanianie wilgoci.

Jeśli wolimy zająć się wypiekami tuż przed Wigilią, szukajmy przepisu, w którym będzie wyraźnie zaznaczone, że pierniczki są miękkie od razu po upieczeniu. W tym przypadku ciasto nie powinno być rozwałkowane zbyt cienko (im cieńsze ciasteczka, tym twardsze). Pilnujmy też dokładnie czasu pieczenia: zwykle wystarczy dziesięć minut. Pierniczki łatwo przypalić, bo od początku mają ciemny kolor i nie widać, kiedy stają się rumiane. Dotykane w czasie pieczenia mogą się wydawać jeszcze surowe, Jednak nie sugerujmy się wrażeniem – po wystygnięciu szybko staną się sztywne.

Jako ozdoby na choinkę lepiej stosować twarde ciasteczka, by mieć pewność, że nie pękną i nie spadną na podłogę. Dziurki do przewlekania nitki najwygodniej zrobić w surowym cieście, np. za pomocą słomki do napojów. Po upieczeniu będzie to o wiele trudniejsze; można wtedy posłużyć się grubszą igłą do szycia z nawleczoną nitką.

Przygotowanie pierniczków to świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną. Dzieci uwielbiają zagniatać ciasto i wycinać różne kształty (trzeba tylko uważać, żeby nie zjadały surowego ciasta!). W tym roku upiekłam pierniczki razem z dwuipółletnim synem już w połowie listopada. Aby były zdrowsze, zmodyfikowaliśmy przepis: zamiast mąki pszennej użyliśmy orkiszowej, zmniejszyliśmy ilość cukru, a lukier zrobiliśmy z ksylitolu zmielonego na puder. Można też ozdobić pierniczki przed upieczeniem: posmarować roztrzepanym jajkiem i posypać bakaliami – wtedy lukier nie będzie potrzebny.

Wspólne pieczenie spodobało się mojemu synkowi tak bardzo, że teraz codziennie wyciąga foremki i chce wycinać gwiazdki, choinki, aniołki... Wycinamy więc... z masy solnej. Te zaś można „polukrować” farbami.

ŁATWE PIERNICZKI

Składniki: 1,5 szkl. mąki | ½ szkl. cukru | 3 łyżki miodu | 3 czubate łyżki masła | 1 jajko | 1 łyżeczka sody oczyszczonej | 1 łyżeczka kakao | 1 łyżeczka cynamonu
                   1 łyżeczka imbiru | ¼ łyżeczki gałki muszkatołowej | szczypta zmielonego ziela angielskiego | szczypta zmielonych goździków

Sposób przygotowania: Masło, miód i cukier umieścić w garnku i podgrzewać, aż się rozpuszczą. Gdy masa przestygnie, dodać mąkę, sodę oczyszczoną, jajko, kakao i przyprawy, dokładnie wymieszać. Zagnieść ciasto. Jeśli będzie zbyt miękkie, schować je na pół godziny do lodówki. Rozwałkować na stolnicy oprószonej mąką, wycinać pierniczki za pomocą foremek. Piec ok. 10 minut w nagrzanym piekarniku, w temperaturze 180 stopni.

 

Idziemy nr 48 (737), 1 grudzień 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW. Z "Idziemy" współpracuje od drugiego roku studiów. Prywatnie żona i matka, miłośniczka gotowania.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter