20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chleba naszego powszedniego

Ocena: 0
1228

W czasach, kiedy strach pójść do sklepu, wróciła mi ochota, aby piec chleb w domu. Nie jest to bardzo trudne, choć trzeba pamiętać o kilku istotnych drobiazgach.

fot. Barbara Wiśniowska

Moja przygoda z pieczeniem chleba zaczęła się, kiedy u syna odkryliśmy nietolerancję glutenu, laktozy i białka jajka. Byłam przerażona. Codziennie pochłaniamy ogromne ilości glutenu, mleka i jajek. Co robić bez chleba naszego powszedniego?

Najpierw szukałam, jakie zamienniki tych produktów mogłabym kupić. Było ich sporo, ale wszystkie potwornie drogie. Ponadto mleko sojowe ma złą sławę: soja często bywa modyfikowana genetycznie i zawiera mnóstwo fitoestrogenów, które nie są wskazane dla dzieci i mężczyzn. Okazało się jednak, że sama mogę przygotowywać mleko migdałowe i chleb bezglutenowy na zakwasie.

Chleb był ciężki, mało wyrośnięty i bardzo kruchy, ale tak pyszny, że byłabym w stanie zjeść cały bochen jeszcze przed ostygnięciem. Dzieci nie pałały do niego miłością, ale z braku alternatyw po jakimś czasie się przyzwyczaiły. Zakwas przygotowywałam z płatków owsianych górskich lub mąki ryżowej pełnoziarnistej. Można także z otrąb pszennych lub mąki żytniej pełnoziarnistej. Niesamowity smak miał chleb z mąki ryżowej i gryczanej. Z mąki z cieciorki był najcięższy, sycił na długo. Innych rodzajów mąki bezglutenowej trzeba używać w mieszankach, aby się dobrze kleiły. Zazwyczaj dodawałam drożdży. Nie jest to konieczne, ale ciasto bezglutenowe naprawdę słabo rośnie na zakwasie

ZAKWAS OWSIANY

1/2 szklanki płatków owsianych górskich | 1/2 szklanki ciepłej wody | 1 łyżeczka soku z cytryny lub kiszonej kapusty

Wyparzamy słoik na zakwas oraz łyżkę – to ochroni zakwas przed pleśnią (i wyrzuceniem). Składniki mieszamy razem w słoiku, zakwas powinien mieć gęstość śmietany. Przykrywamy słoik ściereczką. Odstawiamy w ciepłe miejsce na 3-4 dni, aż będzie mieć bąbelki i kwaśny zapach. Zakwas należy dokarmiać (i tym samym uzupełniać jego zapas), dodając codziennie 1-2 łyżki płatków, dolewając trochę wody i mieszając. Można też go „uśpić”, jeśli na jakiś czas zamierzamy zaprzestać pieczenia, a chcemy zakwas zachować – wstawić do lodówki i nie dokarmiać. Ten sam sposób sporządza się każdy zakwas, np. z mąki żytniej.

 

CHLEB GRYCZANY

zakwas owsiany | 500 g mąki gryczanej | 1 i 1/2 szklanki wody | 1 łyżeczka soli

Ciasto wyrabiamy mikserem. Jest luźne i bardzo lepkie. Gotowe odstawiamy w ciepłe miejsce. Po 4-5 godzinach zwiększa objętość. Przekładamy do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. U mnie najlepiej sprawdzała się mała tortownica z wyjmowanym dnem, w której ciasto wisiało na samym dopasowanym papierze. Czekamy kolejne 2 godziny, aż zwiększy objętość. Pieczemy przez godzinę w piekarniku nagrzanym na 200 stopni, ale ważniejsze niż przestrzeganie czasu jest sprawdzenie patyczkiem, czy chleb wewnątrz nie jest surowy. Kiedy nabrałam wprawy, zaczęłam dodawać do ciasta dużo orzechów i bakalii. Takiego chleba nie znajdziemy w żadnym sklepie. Chleb można także przygotować z 500 g mąki pszennej – ciasto wyrabiamy rękami do czasu, aż nie klei się do palców.

Idziemy nr 14 (754), 05 kwietnia 2020 r.  

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter