2 grudnia
środa
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wspomnienie Lecha Kazimierza Mrowińskiego

Ocena: 0
449

Obchodzony w tych dniach Dzień Zaduszny, potocznie zwany Zaduszkami, a oficjalnie – Wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych, to czas, kiedy szczególnie intensywnie myślimy o tych, którzy odeszli.

fot.pixabay.com/CC0

Chciałbym przy tej okazji wspomnieć kogoś, kogo osobiście nie znałem, a nawet o kim jeszcze niedawno zupełnie niczego nie wiedziałem...

Kilkanaście dni temu trafił do moich rąk niezwykły tomik poetycki. Niezwykły, ponieważ ukazał się on 60 lat po śmierci autora wierszy, które pieczołowicie przechowywała, a teraz przygotowała do druku jego siostra – p. Jadwiga Klucińska.

Lech Kazimierz Mrowiński, bo to on jest twórcą, którego chcę tu wspomnieć, urodził się 7 września 1937 r. w Warszawie. Był uczniem słynnego liceum im. Stefana Batorego, a następnie studentem Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, zainteresowanym paleontologią, a szczególnie paleozoologią. Jako wyróżniający się student, a później autor bardzo wysoko ocenionej pracy magisterskiej uzyskał stypendium naukowe Zakładu Paleozoologii PAN i od stycznia 1959 r. włączył się w badania i projekty tego zakładu. Powołany wiosną 1960 r. na 3-miesięczną służbę wojskową, zginął w tragicznym wypadku 10 czerwca tego roku.

Przez cały okres studiów i pracy w Zakładzie Paleozoologii PAN Lech Kazimierz Mrowiński prowadził zapiski filozoficzno-teologiczne, świadczące o jego rozległych lekturach i głębokich przemyśleniach, a przede wszystkim – pisał wiersze. Utwory te, znane dotąd tylko najbliższym, można przeczytać we właśnie wydanym tomiku „Notatnik liryczny. Wiersze z lat 1954–1959”.

Wiersze ukazują ich autora jako młodego człowieka, który z uwagą i wielką wrażliwością obserwuje otaczający go świat, który żywo reaguje na zło i różne przejawy zniewolenia, który stale prowadzi refleksję nad kondycją ludzką oraz autorefleksję nad swoim życiem i swoją twórczością, ale przede wszystkim – który bardzo głęboko przeżywa swoją wiarę. Czytając te utwory, trzeba stale pamiętać o czasach, w jakich one powstawały. W tym kontekście tym bardziej uderzające są liczne wiersze stricte religijne, w których wciąż poszukujący osobistego stylu poeta stara się wyrazić swoje doświadczenie sacrum, a przy tym odnaleźć swoje powołanie. W jednym z tekstów wyznawał: Mam przed sobą dwie drogi:/albo w poezji szukać świętości/albo w świętości poezji – wybrałem drugą.

Warto na tych łamach przywołać kilka religijnych utworów poety, zwłaszcza jego liryczne modlitwy, a czytając je, wspomnieć ich tragicznie zmarłego autora.

„Gdybym widział, uwierzyłbym”/Myślał, patrząc na wiernych, przechodzień/(Jeden z wielu dzisiejszych Tomaszów)/W zaślepieniu nie dostrzegł tylko,/Że Chrystus zmartwychwstaje co dzień/W sercach naszych(„Zmartwychwstanie”).

Czym jest wobec Twego Bytu – Wszystko/Co zrodziła ziemia koszmarna:/Filozofia?/Słoma porzucona na rżysku;/Poezja?/Kłos pozbawiony ziarna („Jam Jest”).

Ojcze/Chcę ornamentem czynów/Złocić imię Twoje/Chcę by słowo/każde/Nawet najdrobniejsze/Jak słońce wschodziło mi z warg/Rozjaśniając drogę do Ciebie/Bo rozkochałem się w imieniu Twoim/I w dobroci Twojej – za to/Że wywołałeś mnie z nicości („Dziękczynienie”).

Szczęśliwy jestem Ojcze Wieków, Boże/Gdy mogę z szarych płaszczyzn tej planety/Wznieść się do Ciebie/Rozwinąwszy skrzydła myśli/I o siły do lotu Cię błagać://Ojcze…/Ojcze drobiazgu/Jakim jestem/Przymnóż mi siły („Szczęśliwy jestem Ojcze Wieków”).

Jak wieśniak orząc o porannej porze/Wstrzymuje konia, by słońce powitać na niebie/Tak ja, najsłodszy na niebiosach Boże,/Wstrzymuję marsz mych upadków, by powitać Ciebie.//i modlę się, modlę, gorąco, niezmiennie/Bym pozostał w Tobie a Ty zawsze we mnie („Modlę się”).

Idziemy nr 44 (784), 01 listopada 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Środa, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni
Oto Pan przyjdzie, aby lud swój zbawić.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 25,6-10a; Ps 23,1b-6; Mt 15,29-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter