25 marca
wtorek
Marioli, Wieczyslawa, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Młodzieżowe Słowo Roku

Ocena: 5
136

W kolejnych odcinkach naszej rubryki chciałbym przyjrzeć się wynikom plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2024.

Była to już dziewiąta edycja tego plebiscytu i jak poprzednio słowa (oraz wyrażenia) mógł zgłosić każdy. Z tysięcy nadesłanych propozycji jury w składzie: Bartek Chaciński, zastępca redaktora naczelnego „Polityki”, twórca kilku słowników języka młodzieżowego, oraz językoznawcy: prof. Ewa Kołodziejek, prof. Marek Łaziński i prof. Anna Wileczek wyłoniło 20, które następnie poddano pod głosowanie internautów.

Przyznam, że początkowo chciałem je po prostu wymienić i wskazać zwycięzcę, ale uznałem, że większości czytelników „Idziemy” nominowane słowa zupełnie nic nie powiedzą, warto więc nieco je przybliżyć. Oto charakterystyki pierwszej ich grupy, zaczerpnięte ze strony internetowej PWN:

Aura – zespół cech, jakości towarzyszących danej osobie i wpływających na jej odbiór przez otoczenie; „pole energetyczne” otaczające człowieka. Zwrot mieć aurę wiąże się z pozytywną oceną. Dodatnie punkty aury gromadzi się za pozytywne doświadczenia, ujemne zaś – za wpadki lub zachowania postrzegane negatywnie.

Azbest – nieokreślone semantycznie, ale intencjonalnie humorystyczne nawiązanie do filmów i memów o „wylewaniu azbestu”. Zalewanie azbestem może być też aluzją do patodeweloperki oferującej niską jakość za duże pieniądze oraz niszczącej środowisko naturalne.

Bambik – pogardliwie bądź pobłażliwie o kimś, kto nic nie wie, jest w czymś słaby, niedoświadczony, niedojrzały, wyśmiewany. Inaczej niezdara, nieudacznik, słabeusz, naiwniak. Pierwotnie łączony z bambikiem ‘nowicjuszem’ z gry „Fortnite”. Jest aluzją do imienia Bambi z filmu animowanego oraz określenia nowego uczestnika w grze DaZ.

Brainrot – pejoratywne określenie treści kulturowych i stylu komunikacyjnego, tworzonych przez młodych użytkowników TikToka, którzy należą głównie do pokolenia Alfa i są nieustannie „podłączeni” do mediów społecznościowych. Słowo wywodzi się z języka angielskiego, gdzie oznacza ‘gnicie mózgu’ i nazywa praktykę tworzenia i pochłanianie treści wyłącznie rozrywkowych, wiralowych, memicznych, niemających określonego znaczenia i celu.

Brat – słowo w języku angielskim oznaczające „bachora”, czyli ‘niegrzeczne, niesforne, bezczelne dziecko’. Jego współczesne znaczenie wywodzi się od tytułu albumu piosenkarki Charli XCX (Charlotte Emma Aitchison). Brat to osoba charakteryzująca się buntowniczą, pewną siebie, niezależną i hedonistyczną postawą oraz stan wymykania się ustalonym konwencjom i oczekiwaniom społecznym, czego symbolem jest także jaskrawy zielono-limonkowy kolor.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 marca

Wtorek, III tydzień Wielkiego Postu
Uroczystość Zwiastowania Pańskiego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Łk 1, 26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter