6 lipca
poniedziałek
Gotarda, Dominiki, Lucji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kto to jest bibliofil?

Ocena: 0
938

W Polsce termin ten często bywał używany zamiennie z określeniem biblioman.

fot. Abhi Sharma / flickr.com / CC BY 2.0 / Link

Dwa tygodnie temu jak co roku o tej porze odwiedziłem Warszawskie Targi Książki. W kontekście kolejnych raportów o stanie czytelnictwa w Polsce budujący był widok setek osób, które przeciskały się między stoiskami wydawców. Wiele z nich nie tylko kupowało książki, lecz także stawało w kolejkach po autografy autorów. Część zapewne po prostu chciała mieć imienną dedykację ulubionego pisarza, znanego aktora czy jakiegoś celebryty, część jednak prawdopodobnie uzupełniała w ten sposób swoją kolekcję. Osoby zbierające książki z autografami są przecież jedną z licznych grup tworzących środowisko bibliofilów.

Bibliofil to – zgodnie z greckim źródłosłowem – ktoś, kto kocha książki. Samo słowo bibliofil należy do licznej grupy podobnie skonstruowanych rzeczowników nazywających osoby, np. audiofil, frankofil czy słowianofil. Należy przy tym podkreślić, że istnieją, rzecz jasna, również analogicznie zbudowane wyrazy, które nie odnoszą się do ludzi, np. heliofil (organizm żywy, który do właściwego rozwoju wymaga dużego nasłonecznienia), kserofil (organizm występujący w bardzo suchym środowisku, w warunkach niskiej wilgotności) czy ombrofil (roślina dobrze znosząca klimat o obfitych, długotrwałych opadach atmosferycznych). Inną konstrukcję mają z kolei takie określenia, jak filozof, filolog czy filosemita, które także nawiązują do greckiego phileó ‘kocham’, philos ‘kochający’ czy też phileín ‘lubić’. Warto też zaznaczyć, że cząstka „fil” nie zawsze wiąże się z takim znaczeniem, np. znane chociażby z lekcji biologii terminy chlorofil czy sporofil odsyłają do greckiego phýllon, czyli ‘liść’.

Wróćmy do bibliofilów i bibliofilstwa. Zgodnie z powszechnie przyjętym rozumieniem bibliofil to ktoś, kto nie tylko książki lubi, lecz także je zbiera, ma o nich pewną wiedzę, często też zajmuje się działalnością popularyzatorską i naukową na temat książek lub też po prostu pracuje w jednym z zawodów z nimi związanych. Według źródeł samego terminu bibliofil po raz pierwszy użył angielski biskup Richard de Bury, który zgromadził bogaty księgozbiór, a ostatnie lata przed śmiercią w 1345 r. poświęcił na napisanie dzieła Philobiblon (polskie tłumaczenie Jana Kasprowicza z 1921 r. nosi tytuł „O miłości do ksiąg”). W Polsce termin ten często bywał używany zamiennie z określeniem biblioman, jednak ostatnio – mimo długiej tradycji – coraz więcej osób postuluje rozróżnienie znaczenia tych dwóch rzeczowników. Według takiego ujęcia bibliofil to szlachetny miłośnik, znawca i kolekcjoner oraz – rzecz jasna – wytrawny czytelnik książek, biblioman zaś to ktoś przejawiający chorobliwą, wynaturzoną miłość do książek, kto zbiera druki rzadkie i efektowne bez względu na ich wartości intelektualne i użytkowe, kto gromadzi bogate zbiory, ale często książek nie czyta. Biblioman ma traktować książkę wyłącznie jako wartość materialną, a jego nieposkromiona mania może prowadzić nawet do oszustw, kradzieży czy wręcz zbrodni w celu zdobycia jakiegoś szczególnie cennego, upragnionego, długo poszukiwanego druku.

W literaturze przedmiotu spotyka się jeszcze inne określenia osób, które mają szczególny stosunek do książek. Chyba najbardziej popularny jest znaczeniowo czytelny rzeczownik książkolub. Rzadziej natknąć się można na określenia odnoszące się do bibliofilów (bibliomanów?) i ich zachowań, np. biblioholizm (chorobliwe, nałogowe kupowanie, gromadzenie i/lub czytanie książek), bibliokleptomania (niemożliwa do powstrzymania potrzeba kradzieży książek), a nawet bibliolatria (uwielbienie książek).

 

Idziemy nr 23 (712), 9 czerwiec 2019 r. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 lipca

Poniedziałek, XIV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy
«Ufaj, córko! Twoja wiara cię ocaliła»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 2,16.17b-18.21-22; Ps 145,2-9; Mt 9,18-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter