4 lipca
sobota
Odona, Malwiny, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co to jest Jasnopis?

Ocena: 0
582

Przyznam, że zanim nie zacząłem się przygotowywać do napisania ubiegłotygodniowego odcinka naszego cyklu, nie wiedziałem o istnieniu „korektora online” zamieszczonego na stronie Polszczyzna.pl.

fot.pixabay.com/CC0

Przyznam, że zanim nie zacząłem się przygotowywać do napisania ubiegłotygodniowego odcinka naszego cyklu, nie wiedziałem o istnieniu „korektora online” zamieszczonego na stronie Polszczyzna.pl. Tymczasem takie narzędzie do automatycznego sprawdzania tekstów może być ogromną pomocą dla wszystkich piszących. Rzecz jasna, jest to aplikacja dość prosta, ale wiele literówek czy błędów ortograficznych oraz interpunkcyjnych, a także niektórych poważniejszych usterek językowych może ona poprawić i ułatwić przynajmniej wstępną redakcję tekstu.

Bardziej zaawansowane narzędzie informatyczne do analizy tekstów, także dostępne online, przygotowała grupa językoznawców i informatyków z Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS. Aplikacja Jasnopis nie służy do korekty, ale do sprawdzenia stopnia trudności tekstu. Jej autorzy (zespół pracował pod kierunkiem prof. Włodzimierza Gruszczyńskiego) wyjaśniają: Jasnopis jest narzędziem informatycznym, które potrafi zmierzyć zrozumiałość tekstu, wskazać jego trudniejsze fragmenty i zaproponować poprawki. Wylicza także tzw. indeks mglistości. Narzędzie analizuje formę językową tekstu i podaje stopień jego trudności w skali od 1 do 7. Wynik „1” oznacza teksty najłatwiejsze, zrozumiałe dla wszystkich. „7” oznacza teksty najtrudniejsze – dla specjalistów w dziedzinie, której dotyczy tekst. Aplikacja służy do sprawdzania stopnia trudności różnych tekstów polskich. Pozwala także uwzględniać wiek lub wykształcenie odbiorcy. Na przykład jeśli podamy wiek adresata tekstu, to Jasnopis zaznaczy akapity zbyt trudne dla odbiorcy w tym wieku. Dokładniej mówiąc, zaznaczy te akapity, które mają wskaźnik mglistości większy o dwa lub trzy niż dopuszczalny dla danego odbiorcy.

Jasnopis służy do sprawdzania tekstów napisanych w języku polskim, a weryfikowana próbka powinna mieć minimum sto słów. Autorzy zastrzegają, że nie powinno się sprawdzać testów artystycznych, zwłaszcza poetyckich. Zastrzeżenie związane jest z tym, że aplikacja ma na celu wskazanie wyrazów, połączeń wyrazowych i zdań czy akapitów trudnych: długich, o skomplikowanej składni itp. W tekstach artystycznych tego typu struktury z oczywistych względów są częste, ich weryfikacja byłaby więc bezcelowa.

W praktyce weryfikacja wygląda tak, że w sprawdzonym tekście aplikacja zaznacza m.in. zdania uznawane za zbyt długie (czyli zawierające ponad 20 wyrazów), akapity, które są napisane wyraźniej trudniejszym językiem od pozostałych (sprawdza zatem spójność, jednorodność testu pod tym względem), ale też pojedyncze wyrazy, które uznaje się za trudne (a więc wyrazy długie, mające w formie podstawowej ponad cztery sylaby, a przy tym takie, które nie należą do grupy 5 tys. słów najczęściej używanych we współczesnej polszczyźnie). W tym ostatnim przypadku niekiedy system nawet podpowiada słowa łatwiejsze, którymi można by zastąpić wyrazy zaznaczone przez aplikację.

Warto może napisać jeszcze kilka słów na temat „wskaźnika mglistości”, o którym mowa w informacji o Jasnopisie. Pierwotną wersję tego wskaźnika (w oryginale Fog Index) opracował w 1952 r. amerykański biznesmen i wydawca Robert Gunning. Jego celem było stworzenie narzędzia, które będzie pozwalało sprawdzić, czy teksty – zwłaszcza prasowe – są zrozumiałe dla przeciętnego odbiorcy, a dokładniej: wskazać, ile lat trzeba by się uczyć, aby dany tekst bez trudu zrozumieć. Podstawą obliczania tego wskaźnika była długość użytych słów oraz ich liczba w zdaniu.

Na zakończenie dodam jeszcze, że Jasnopis jest narzędziem bardzo zaawansowanym, ale podstawowy wskaźnik mglistości można sprawdzić na kilku innych stronach internetowych, m.in. Logios.pl.

Idziemy nr 23 (763), 07 czerwca 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
albo wspomnienie św. Elżbiety Portugalskiej
Pan sam szczęściem obdarzy, *
a nasza ziemia wyda swój owoc.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Am 9,11-1; Ps 85,9.11-14; Mt 9,14-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter