28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Angielski w nauce

Ocena: 5
3095

Język angielski niewątpliwie jest już językiem globalnym

Użytkownicy języka – zwłaszcza ci bardziej świadomi, a przy tym tacy, dla których język jest wartością, o którą należy dbać – często mówią o jakoby dokonującym się współcześnie „upadku” polszczyzny. Podnosi się przy tym przede wszystkim: dominację języka potocznego w niemal wszystkich sytuacjach komunikacyjnych (także tych oficjalnych czy religijnych), postępującą wulgaryzację wypowiedzi (także tych publicznych), liczne i różnorodne uproszczenia (w tym np. uproszczenia w wymowie, a z drugiej strony choćby skróty składniowe czy skracanie wyrazów), trudności w formułowaniu dłuższych spójnych wypowiedzi, rozmywanie się granic między odmianami oraz stylami funkcjonalnymi i wreszcie – wpływ języków obcych, przede wszystkim angielskiego. Zwłaszcza „zalew” – jak to się często mówi – zapożyczeń, „zachwaszczanie” nimi polszczyzny uznaje się za największe dla niej zagrożenie.

Językoznawcy, którzy spotykają się z takim obrazem współczesnego języka polskiego, zwykle uspokajają: narzekanie na stan języka ojczystego ma w Polsce długą tradycję (już w połowie XIX w. wydawano całe książki piętnujące chociażby błędy w ówczesnej prasie, a pisano o tym dużo wcześniej), podkreślają też, że język musi się zmieniać. Jeśli chodzi o problem anglicyzmów, to wskazują, że zapożyczenia stale towarzyszą rozwojowi polszczyzny, że język w większości przypadków przyswaja wyrazy obce i niejako dostosowuje je do polskiego systemu, że wiele z nich jest potrzebnych, ponieważ nie ma ich polskich odpowiedników itp. Nie neguję takiego sposobu oceny zapożyczeń, ale chciałbym wspomnieć o pewnym rzeczywistym zagrożeniu, którego istnienia większość użytkowników języka w ogóle nie jest świadoma. Chodzi mianowicie o coraz większą obecność języka angielskiego w życiu naukowym.

Język angielski niewątpliwie jest już językiem globalnym, dominującym zarówno w ekonomii czy informatyce, jak i w popkulturze. Podobnie zaczyna się dziać w nauce: szacunki mówią, że już połowa (według niektórych: nawet cztery piąte) światowej literatury naukowej powstaje w tym właśnie języku. Można w tym widzieć ułatwienie wymiany naukowej; można podnosić kwestię spójności i precyzji terminologicznej, o które trudno w przypadku konieczności tłumaczenia tekstów naukowych; można wskazywać, że centra nauki w przypadku wielu dyscyplin położone są na obszarze cywilizacji anglosaskiej; można uważać, że to naturalna konsekwencja ogólnej pozycji angielszczyzny itp. A jednak problem istnieje. Styl naukowy to jeden z ważnych stylów funkcjonalnych polszczyzny, mających dość długą tradycję. Jeśli przestaniemy używać polszczyzny w tekstach naukowych, to styl ten przestanie się rozwijać, a przez to nie będzie już mógł odpowiadać na potrzeby wyrażania wszystkich treści naukowych, a w konsekwencji zacznie zanikać. Już dziś w niektórych dyscyplinach np. niemal całkowicie zaprzestano tworzenia rodzimych terminów, ponieważ autorzy używają wyłącznie angielskiego.

Problemy, a raczej paradoksy wynikające z postępującej dominacji języka angielskiego w nauce, dominacji wspieranej, niestety, przez instytucje publiczne (z ministerstwami na czele), najlepiej widać w humanistyce, zwłaszcza w filologii polskiej. Oto np. swego czasu wnioski grantowe trzeba było pisać w całości po angielsku (po polsku tylko ich skrócone wersje), choćby badania miały dotyczyć np. zmian w zakresie odmiany rzeczowników w XVIII w. A artykuły w języku angielskim – także stricte polonistyczne – są oceniany wyżej, niż te, które są pisane po polsku, choćby były publikowane w najbardziej prestiżowych polonistycznych czasopismach…

Idziemy nr 10 (648), 11 marca 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter