4 lipca
sobota
Odona, Malwiny, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zrozumieć translokaty

Ocena: 5
753

Zmiany księży zwykle dokonują się w pewnej dyskrecji. Tak bywa w różnych organizacjach ludzkich.

fot. pixabay.com/CC0

Dowiedziałem się w tajemnicy, że mój ulubiony ksiądz ma odejść z naszej parafii do innej. Pojmuję, że inni ludzie też potrzebują dobrego kapłana. Ciężko mi jednakże to przyjąć, bo każdy z nas się po ludzku przywiązuje. Kiedy chodzi się codziennie do kościoła, ksiądz staje się jak część rodziny. Te zmiany są przeprowadzane przez kurię w tajemnicy, co sprzyja powstawaniu plotek oraz niedomówień. Zastanawiam się, co „nasz” ksiądz przeżywa, a nie chcę dopytywać.

Zmiany księży zwykle dokonują się w pewnej dyskrecji. Tak bywa w różnych organizacjach ludzkich. Dobrego księdza chcą wszędzie. Co robić z takim, który przeżywa problemy i sprawia trudności.? Gdzie i z kim go umieścić, aby rozkwitły jego zalety a stonowane zostały wady? Czy opowiadać o wszystkim? Niektóre restauracje mają szyby, przez które podgląda się kucharzy izaplecze. Większość – nie. Jak ma być w Kościele? – to dłuższy temat.

Operacje zmiany parafii to z łaciny translokaty czyli przeniesienia. Przenoszonych czeka pożegnanie z osobami, miejscami np. prezbiterium. Muszą podomykać aktualne sprawy. Mają na to przeciętnie dwa tygodnie. Słabnie ludzkie poczucie bezpieczeństwa. W nowym miejscu nie wiemy, gdzie jest dobry człowiek, sklep, czy urząd. Dochodzi do tego kłopot przeprowadzki. Księża przenoszą się na własny sposób i koszt. Oznacza to przymus szybkiej segregacji swoich rzeczy i straty związane z przewożeniem.

Translokaty przynoszą informacje dla księży i świeckich nt. gospodarowania zasobami ludzkimi całej diecezji. To czasem także nadzieja dla parafian. Nowy ksiądz stanowi szansę na zmiany w parafii. Stary klub jest zastępowany nowym.

Translokaty są dla zmienianych duchownych niekiedy przeżyciem bardzo trudnym a niekiedy nadzieją na „nowy start”. A zawsze wyzwaniem. Bo udane pożegnanie i przywitanie oraz sensowny początek zostają w ludzkiej pamięci najbardziej. Ksiądz doświadczający nominacji, tym razem niekorzystnej, odpowiada sobie na pytania najważniejsze, o swoje motywacje i hierarchie wartości, oprzyjaciół lub ich brak. Bolą go nieraz decyzje przełożonych, sposób ich uzasadnienia, styl przekazania. Jednak ksiądz przyrzekał biskupowi cześć i posłuszeństwo. To obowiązuje. Warto się na pewno modlić za biskupa i księży w tym czasie zmian. Stanowią ważną część Kościoła.

Idziemy nr 25 (765), 21 czerwca 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Autor jest proboszczem parafi i św. Patryka w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
albo wspomnienie św. Elżbiety Portugalskiej
Pan sam szczęściem obdarzy, *
a nasza ziemia wyda swój owoc.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Am 9,11-1; Ps 85,9.11-14; Mt 9,14-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter