26 lutego
piątek
Miroslawa, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Symbolika chrztu

Ocena: 0
3329
Baptysterium przypomina nam ochrzczonym, że nie ma innej drogi poza Chrystusem i Jego drogą paschalną. Paschalne Misterium Chrystusa ujmuje osiem stopni, czyli osiem najważniejszych wydarzeń zamkniętych w dwie fazy: fazę zstępującą w dół i wstępującą w górę.
Na wycieczce byliśmy w babtysterium. Były tam schodki w dół i w górę. Miały, jak opowiadał przewodnik, symbolizować Paschę. Mówił on bardzo mądre rzeczy, ale nie mogłam zapamiętać. Potem sprawdzałam w internecie, lecz nic podobnego o tych schodkach nie mogłam znaleźć.
Starożytna kaplica chrzcielna, zwana baptysterium, posiada cztery stopnie zstępujące do wody i cztery wstępujące. Ukryta tam jest symbolika stopni, po których się wchodzi w wody chrztu i wychodzi do Nowego Życia. Jest to między innymi metafora drogi prawdziwego życia chrześcijańskiego, w którym są momenty schodzenia w dół i podnoszenia się. Prymas Stefan Wyszyński mawiał, że nie da się dojść do Wielkiej Niedzieli nie przechodząc przez Wielki Piątek.

Baptysterium przypomina nam ochrzczonym, że nie ma innej drogi poza Chrystusem i Jego drogą paschalną. Paschalne Misterium Chrystusa ujmuje osiem stopni, czyli osiem najważniejszych wydarzeń zamkniętych w dwie fazy: fazę zstępującą w dół i wstępującą w górę. Są to tzw. dwa skrzydła paschalne: Kenosis – poniżenie i Theosis – przebóstwienie.

Poniżenie Pana – Kenosis – stanowią:
  • Męka: wyszukana, okrutna we wszystkich wymiarach katowania fizycznego, wyrażona także przez odrzucenie, wyrzucenie za miasto, osamotnienie w męce,
  • Śmierć,
  • Pogrzeb: wymazanie z ziemi żyjących,
  • Otchłań: zstąpienie do piekieł wyraża opuszczenie totalne, piekło wewnętrzne, świat bez miłości, osamotnienie serca ludzkiego, udręki duchowe.
Święty Paweł w Liście do Filipian 2, 5- 11 pisze: „On, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. A w zewnętrznym przejawie uznany za człowieka, uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej. Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię…”

Przebóstwienie Pana – Theosis – stanowią:
  • Zmartwychwstanie: w głębinach piekła pojawia się miłość, zwycięstwo nad śmiercią i totalnym opuszczeniem, „noc jak dzień zajaśnieje”, „światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnie”,
  • Wniebowstąpienie: wywyższenie ludzkiej natury, przebóstwienie, człowiek uczestniczy w Boskiej naturze w sposób pełny,
  • Zasiadanie po prawicy Ojca: „dana mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi”, pełna władza Chrystusa,
  • Zesłanie Ducha Świętego: na Apostołów, na Kościół, na świat, na całe stworzenie. Świat tonie w nadmiarze radości. Życie, miłość, szczęście człowieka.

Zajrzyj na blog ks. Marka!


ks. Marek Kruszewski
Idziemy nr 22 (351), 27 maja 2012 r.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 lutego

Piątek, I Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i uczyńcie sobie nowe serce i nowego ducha.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 5,20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 26 lutego par. św. Ojca Pio (ul. Fieldorfa 1, DW-P)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter