25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Strach przed spowiedzią

Ocena: 4.85
890

Największą wartością spowiedzi jest zyskiwana łaska Boża.

fot.pixabay.com

Mój syn blisko dwadzieścia lat nie był u spowiedzi. W młodości spotkał kapłana, który na niego nakrzyczał. Był to dla chłopca ból tak dotkliwy, że już nigdy nie udało mi się namówić go do pójścia do spowiedzi.

W Pani liście nie ma pytania, tylko żal. Rozumiem to jednak. Czasem nie ma się komu pożalić. Przykro mi, że Pani dziecko spotkała przykrość w konfesjonale. Uważam jednak, że nie powinna Pani rozgrzeszać syna z pomijania spowiedzi.

Dentysta zadaje nam bardzo dużo bólu, a i tak idziemy do niego, i jeszcze mu płacimy. Dlaczego? Bo rozumiemy, że omijanie dentysty spowoduje w perspektywie jedynie większe problemy. Jeśli spotkamy się z niekompetencją dentysty czy jego niemiłym zachowaniem, wybieramy po prostu innego stomatologa.

Nie bardzo więc akceptuję argumentację, że ktoś spotkał nieprzyjemnego księdza i potem całe życie nie chodzi do spowiedzi. Moim zdaniem Pani syn nie rozważył w dojrzały sposób, co traci przez swoje zaniedbanie.

Największą wartością spowiedzi jest zyskiwana łaska Boża. Chrystus w swojej niezmierzonej miłości odnawia przyjaźń z nami i ofiaruje nam w sakramencie pojednania niesamowite dary. Oto niektóre z nich: odpuszczenie grzechów ciężkich i grzechów lekkich, odpuszczenie kary wiecznej – a nawet częściowo kar doczesnych, odbudowanie lub powiększenie stanu łaski uświęcającej, przywrócenie lub podniesienie na wyższy poziom naszych cnót, przywrócenie utraconych zasług. Jeśli się dobrze rozważy, jak wielkie są to prezenty i że zostały zyskane dla nas przez niewyobrażalne cierpienie i ukrzyżowanie Jezusa, powinniśmy dziękować Bogu na kolanach za każdą dobrą spowiedź. Trzeba jednak zaznaczyć, że w sakramencie pokuty i pojednania – bardziej niż w innych sakramentach – niesamowicie dużo zależy od naszej współpracy z łaską Bożą.

Inną wartością spowiedzi jest jej siła wychowawcza. Duch Święty kształtuje w sakramencie pojednania, objawiając często zakrytą przed naszymi oczami wyzwalającą prawdę. Uczymy się na naszych błędach. Wyciągamy wnioski. Jeśli tylko kapłan nie odmówi penitentowi pouczenia, pojawia się w spowiedzi element kierownictwa duchowego. Poprzez słowa spowiednika zechciał przemawiać do nas Pan Jezus. I to sam Chrystus wypowiada ustami kapłana słowa: „Ja odpuszczam Tobie grzechy”.

Spowiedź zawsze będzie zawierać w sobie coś gorzkiego. Jak gorzkie, lecz bardzo skuteczne lekarstwo. Proszę się modlić, aby Pani syn nigdy więcej nie odmawiał przyjmowania niezbędnych mu lekarstw.

Idziemy nr 46 (837), 14 listopada 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest proboszczem parafi i św. Patryka w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter