19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spojrzenie miłości

Ocena: 4.6
1357

W kulturze polskiej jest to, niestety, powszechnie przyjęte, aby „dowalać” sobie.

Fot. pixabay.com / CC0

Jak traktować i leczyć swoje poczucie własnej wartości? Byłam nawet na warsztacie psychologicznym z poczucia wartości. Trochę mi pomogło, lecz jak ktoś mnie mocniej skrytykuje, to wszystko się odnawia i czuję się najgłupszą, debilną, brzydką i złą frajerką świata.

Wszyscy mamy wątpliwości co do oceny siebie. Teologiczna prawda o każdym człowieku mówi, że każdy z nas jest bardzo dobry i jednocześnie każdy z nas jest potwornie grzeszny. To paradoks człowieczeństwa. Obiektywnie jesteśmy pełni takich paradoksów, a subiektywnie sami siebie często poniżamy i oskarżamy. Psychologia nazywa to krytykiem wewnętrznym. W kulturze polskiej jest to, niestety, powszechnie przyjęte, aby „dowalać” sobie. Ba, z rezerwą i mniejszą sympatią podchodzimy do osób z wysoką samooceną. Doradzamy, że pokorne cielę dwie matki ssie. Jednak zbyt niskie poczucie własnej wartości – jeśli pomylimy je ze skromnością – będzie zwykłym grzechem. Zaprzeczy bowiem temu, że zostaliśmy stworzeni przez Doskonałego Twórcę i oczyszczeni przez Doskonałego Zbawcę. Szczególnie mamy zwracać uwagę na grzech pomniejszania swojej wartości, gdy odniesiemy sukces. Sabotowanie własnych powodzeń, brak dziękowania za nie Bogu – powinny włączać w nas czerwony alarm: Co ja sobie robię? Przecież negując swoje możliwości, zaczynam żyć w lęku, napięciu, niepewności o jutro, rozwój, związek. Staję się podatny na manipulacje ludzkie i diabelskie.

Wszystkie kierunki psychoterapeutyczne proponują pomoc w unormowaniu poczucia wartości. Najprostszym sposobem jest afirmacja: mówienie sobie samemu i innym pochwał. Warsztaty, jakie Pani przeszła, bywają również kapitalną formą. Uczą one w praktyce, jak się zachowywać, aby uczyć się szacunku do samego siebie, jak zamieniać myślenie negatywne na kreatywne, jak sobie radzić z krytyką i ranami z dzieciństwa.

Oprócz psychologii wspaniałą pomocą będzie duchowość. Cenny momentem może stać się spowiedź. Żyjąc w błocie, będziemy czuli się świnkami, choćby terapeuta mówił nam, że jest cudnie. Kiedy jednak wyjdziemy z błota, poczujemy się dziećmi Bożymi. Ostatecznie to Pan Jezus może obronić nas przed krytykami zewnętrznymi, którzy chcą nas ukamienować swoimi ocenami. Chrystus może nas też obronić przez krytykiem wewnętrznym. Boża mądrość jest większa od wszelkiej mądrości. Pan Jezus może nam udzielić mądrości. Zobaczymy siebie w prawdzie Bożej. Wtedy nie trzeba będzie już żadnych zmyślnych „doładowań” poczucia wartości. Spojrzenie miłości Jezusa leczy najbardziej.

Idziemy nr 16 (705), 21 kwiecień 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest proboszczem parafi i św. Patryka w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter