16 czerwca
niedziela
Aliny, Benona, Anety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sezon na harleya

Ocena: 4.5
2647

Z szacunkiem patrzę na żony, które pozwalają czterdziestoletnim mężom zrealizować ich marzenie o motocyklu.

Fot. Christopher Page from Indianapolis, USA / wikipedia / CC BY 2.0 / Link

Mój mąż na czterdziestkę kupił sobie motocykl. Widmo pozostania z trójką dzieci bez męża albo z inwalidą przerosło mnie. Zaczęliśmy się kłócić i doszło miedzy nami do pierwszego w życiu wielkiego kryzysu. Czy jestem egoistką, że mu nie pozwalam na te młodzieńcze fanaberie? Czemu tak trudno zrozumieć, że wcześniej czy później dojdzie do wypadku, a w motorze nie ma poduszek powietrznych, stref zgniotu i blachy?

Jazda motocyklem dostarcza wspaniałych wrażeń. I jest niebezpieczna. Zapewne najmniej niebezpieczna jest właśnie koło czterdziestki. Mężczyzna nie ma już brawury dwudziestolatka. Sprawność psychoruchową zacznie tracić w okolicach pięćdziesiątki. Trzeba jednak jasno powiedzieć: w jeździe jednośladem istnieje duże ryzyko upadków i stłuczek. Oczywiście znam opinie, że motocykl jest bezpieczny dla osób mądrych. Niestety, winny kolizji może być inny użytkownik, inny kierowca zbyt pewny siebie i lekceważący zagrożenia. Na cmentarzu jest dużo grobów takich, co mieli rację, pierwszeństwo, doświadczenie i świetny refleks. Ponadto każdy człowiek miewa chwilę słabości, gorszą formę, kiedy niedostatecznie dba o bezpieczeństwo. Motocykl jest pojazdem gorzej widocznym niż samochód. Dużo mniej chroni podczas wypadku. Jest podatny na poślizg i nierówności nawierzchni. Cena zdrowia, jaką się płaci za wypadek na motocyklu, jest poważna. Stąd rozumiem opór pań, choć nie lubię, kiedy strach paraliżuje kogokolwiek.

Warto sobie zadać pytanie: jakie jest nasze powołanie w życiu? Na co w małżeństwie się umówiliśmy? Tak poważna decyzja jak kupno motocykla powinna być uzgodniona w małżeństwie. Każdy z nas potrzebuje odpoczynku. Jaka forma będzie kompromisem z potrzebą odpoczynku żony, z czasem potrzebnym dzieciom? Na pewno potrzebna będzie tu długa rozmowa, negocjacje, dialog małżeński. Postawienie żony przed faktem dokonanym jest kiepskim pomysłem. Nie dziwię się, że doszło do kryzysu.

Z szacunkiem patrzę na żony, które pozwalają czterdziestoletnim mężom zrealizować ich marzenie o motocyklu. Kochać oznacza wtedy uszanować wolność drugiej osoby. Bóg szanuje naszą wolność, choć wie, ile błędów możemy popełnić. I popełniamy. Z podobnym uznaniem oceniam mężów, którzy po trzech, czterech latach radości z jednośladu sprzedają go. To często odpowiedź na wcześniejszą postawę żony.

Pan Bóg przeważnie ostrzega motocyklistę. Najpierw jest „o mało co”. Za drugim razem lekkie potłuczenia, otarcia i uszkodzony motocykl. Za trzecim razem jest poważniej.

Idziemy nr 13 (702), 31 marca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest proboszczem parafi i św. Patryka w Warszawie

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 czerwca

"Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe"

Dziś w Kościele: niedziela XI tygodnia zwykłego - uroczystość Najświętszej Trójcy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Prz 8,22-31 ; Ps 8,4-5.6-7.8-9 ; Rz 5, 1-5 ; J 16,12-15.
+ komentarz Tygodnika Idziemy
+ komentarze Bractwa Słowa BożegoNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -