14 sierpnia
piątek
Alfreda, Euzebiusza, Maksymiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Post i modlitwa

Ocena: 0
1091

W Polsce obowiązuje wierzących post od mięsa w piątki, chyba że Kościół ogłosi dyspensę.

fot. pixabay.com/CC0

 

Nie podoba mi się, że nie ma jasności co do postu. Ludzie chodzący do kościoła bardzo często już nie poszczą. Moje dzieci co któryś piątek pytają, czy nie ma przypadkiem dyspensy.

W Polsce obowiązuje wierzących post od mięsa w piątki, chyba że Kościół ogłosi dyspensę. Problemy z postem nie wynikają z niewiedzy. Kto chce, ten się dowie. Trudność przynosi niechęć współczesnego pokolenia do jakiegokolwiek wyrzeczenia. Kiedyś świat pomagał w dyscyplinie: zwierzęta gospodarcze trzeba było nakarmić na porę, bo wyły; przednówek łączył się z wielkim postem, bo brakowało już ziemniaków, warzyw czy jaj; mistrz uczył ucznia ciężkiej pracy i stawiał wysokie wymagania. Potem ludzie oduczyli się pracy i obowiązkowości. Obecnie, na szczęście, wraca rozumienie wyrzeczenia, bo coraz więcej osób uprawia sport i odchudza się – a to wymaga ascezy.

Głębszy powód lekceważenia postu stanowi bylejakość życia wewnętrznego. Kiedy zaczynamy tworzyć bliską relację z innym człowiekiem, musimy poświęcać mu czas, posłuchać go, wyrzekać się części swoich zachcianek, cos poświęcić z siebie. Podobnie jest w relacji z Bogiem. Spotkanie z Bogiem wymaga czystości sumienia, pokory i skruchy, kochania innych ludzi i skupienia wewnętrznego. Nie można na dłuższą metę rozwijać przyjaźni z Bogiem, gdy żyje się w zniewoleniu grzechem, hałasie, w nienawiści do ludzi czy siebie oraz w przekonaniu o swojej samowystarczalności. Jeśli relacja z Bogiem będzie prawdziwa i konkretna, wtedy automatycznie pojawi się i post, i jałmużna.

W Piśmie Świętym post wyrażał postawę zależności od Boga. Modlitwę wzmacniano postem przed podjęciem ważnej decyzji, trudnego zadania, przed spotkaniem z Bogiem. Mojżesz, Eliasz i Chrystus pościli po 40 dni, podejmując Bożą misję. Św. Paweł pościł przed chrztem. Apostołowie nie pościli póki Jezus, Pan Młody, był z nimi. Potem jednak pościli, szczególnie przed wyborem współpracowników oraz podczas utrapień czy prześladowań.

Szczególnie ważne są dla chrześcijan słowa Pana Jezusa, że „ten rodzaj złych duchów można wyrzucić tylko modlitwa i postem” (Mk 9,29). W praktyce, jeśli mamy do czynienia z czymś trudnym, dobrze jest do modlitwy dodać post i jałmużnę. Kościół, dyspensując w ostatnich latach od postów, chciałby, aby ludzie podejmowali posty dobrowolnie. Kiedy posty są uczynkami wiary, wzmacniają wiarę. Kiedy wynikają z obowiązku, mają nieco mniejszą wartość. Zapraszam, aby nie oglądać się na innych, a korzystać z praktyki postów. Za dużo ostatnio osób reformuje Kościół i innych ludzi. Ma się wtedy mniej energii, aby trwać w pokorze i poście wobec Boga.

 

Idziemy nr 36 (725), 8 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest proboszczem parafi i św. Patryka w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 sierpnia

Piątek, XIX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika
Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 16, 1-15. 60. 63;Ps Iz 12, 2. 3 i 4-6; Mt 19, 3-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Modlitwy apelowe w dniu 14 sierpnia
będą włączone w uroczystości 
przy Krzyżu ks. Ignacego Skorupki
na polach Ossowa.

+ Transmisje obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej w Radiu Warszawa

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter