3 grudnia
piątek
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Poprawianie urody

Ocena: 0
677

Z perspektywy Kościoła pozytywne moralnie będą tylko niektóre operacje plastyczne.

fot.pexels.com

Jak Kościół ocenia operacje plastyczne? Są one coraz bardziej popularne wśród moich koleżanek…

Z perspektywy Kościoła pozytywne moralnie będą tylko niektóre operacje plastyczne. Po pierwsze, te, które mają na celu usunięcie zmian patologicznych ludzkiego ciała, jak na przykład zajęcza warga. Po drugie, operacje rekonstrukcyjne po wypadkach czy amputacjach. Jeśli natomiast ingerencja chirurgiczna nie ma charakteru ewidentnie naprawczego, ale modyfikuje otrzymaną biologicznie urodę, wówczas trzeba rozpatrywać sytuację indywidualnie.

Niektórzy traktują na przykład powiększenie piersi czy ust jako operację naprawczą, a dla większości ludzi to fanaberia. Jak więc ustalić kryteria obiektywne? Trzeba raczej sprawdzić, czy faktycznie otoczenie wyśmiewa urodę pacjenta lub źle na nią reaguje oraz na ile dana osoba radzi sobie z określoną cechą, jak na przykład odstające uszy. Jeśli ktoś nie radzi sobie ze swoją fizycznością i z tego powodu ponosi ewidentne straty, to ingerencja plastyczna staje się zasadna. Niektórzy ludzie z pewnymi defektami ciała mają jednak tyle oryginalnego wdzięku, że ingerencja chirurga byłaby nieuzasadniona. Podstawowe pytanie przy operacji plastycznej brzmi: na ile to posłuży dobru danej osoby jako całości? Uroda jest wartością. Gdyby jednak poprawianie urody szkodziło człowiekowi albo tym groziło, należałoby zaniechać zabiegu – w imię większej wartości. Bywa u dzieci, że pewne operacje plastyczne mogłyby spowodować zablokowanie rozwoju osobowości. Rodzice mają wtedy obowiązek dokonać bilansu zysków i strat.

Pragnienie podobania się innym nie jest ani dobre, ani złe. Po prostu jest. Gdy przyciąga ludzi, żeby się pobrali, jest potrzebne. Gdy zbliża ludzi ku sobie, jest pożyteczne. Gdy narażamy dla wyglądu swoje zdrowie, jest głupią próżnością. Poprawianie urody, aby uwodzić czy nadążyć za modą, jest grzechem. Okoliczności są więc bardzo ważne w ocenianiu przypadków użycia chirurgii plastycznej. Ważna jest także godziwa intencja i proporcjonalny stosunek środków do efektów.

Za moralnie negatywne uznaje się te operacje plastyczne, które są motywowane próżnością, na przykład kiedy piękna kobieta chce być jeszcze piękniejsza. Ewidentnie złe są zabiegi prowadzące do powikłań zdrowotnych czy deformowania ciała w celu wywołania podziwu otoczenia lub bodźców natury erotycznej. Ciało wówczas staje się przedmiotem, a wielkość człowieka jest sprowadzona do poziomu estetyczno-zmysłowego czy zwierzęcego. A ciało człowieka jest przecież świątynią Ducha Świętego (por. 1 Kor 6, 19).

Idziemy nr 43 (834), 20 października 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest proboszczem parafi i św. Patryka w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 grudnia

Sobota, I Tydzień Adwentu
Dzień Powszedni/ wsp. św. Jana Damasceńskiego, prezbitera i doktora Kościoła/wsp. św. Barbary, dziewicy i męczennicy
Szczęśliwi wszyscy, co ufają Panu
+ Czytania liturgiczne (rok  C, II): Mt 9,5-10,1.5a.-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter