7 sierpnia
piątek
Kajetana, Doroty, Sykstusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pod ostrzałem krytyki

Ocena: 0
1223

Nam, wierzącym katolikom, Pismo Święte mówi wymagająco: „Kto wami [apostołami] gardzi, mną gardzi” (Łk 10,16)

fot. pixabay.com/CC0

Mam wobec kard. Bergolia złe uczucia, bo nie kontynuuje linii św. Jana Pawła II i Benedykta XVI, tylko wprowadza rzeczy nie do przyjęcia, np. pachamamę.

Nam, wierzącym katolikom, Pismo Święte mówi wymagająco: „Kto wami [apostołami] gardzi, mną gardzi” (Łk 10,16), „Nie tykajcie moich pomazańców” (Ps 105,15). Napisała Pani kilka poważnych zarzutów pod adresem papieża Franciszka. Akcentuję to: skoro został wybrany przez kardynałów, to jest papieżem. Nie nam kwestionować wybór konklawe czy ważności wyboru papieża. Przywództwo Mojżesza zostało kiedyś podważone przez jego rodzeństwo – siostrę Miriam i brata Aarona. Mieli swoje racje. Bóg upomniał się jednak o swojego sługę. Miriam została obsypana trądem (por. Lb 21). Pozwolę sobie na żart: proszę uważać na mały trąd, czyli trądzik.

Papież Franciszek jest Następcą św. Piotra. Nie zastępuje św. Jana Pawła II ani Benedykta XVI. Może mieć swój własny styl wypasania owiec. Ten styl może się nam podobać lub nie – mamy prawo do swoich upodobań. Natomiast z osądzaniem jakiegokolwiek człowieka trzeba być ostrożnym, bo jak uczy św. Paweł: „na samych siebie wydajemy wyrok” (Rz 2,1n). Cóż dopiero osądzać papieża! Mamy bowiem świadomość istnienia szatana. Diabolos, czyli ten, który dzieli, chce podzielić Kościół, próbuje na pewno uderzyć w pasterza, aby rozproszyły się owce. Próbuje jednak także kusić owce, aby porzuciły pasterza. Trzeba więc uważać: kto tu kogo krytykuje?

Nie znam szczegółów związanych z figurką pachamamy. Nie sądzę, żeby papież Franciszek kazał komuś czcić figurkę pachamamy. Brzmi to wszystko dziwnie. Trudno jednak odmówić Ojcu Świętemu wierności Ewangelii przez całe jego życie. Obawiam się, że dziennikarze mogli tu zrobić złą robotę i nie wyjaśnić nam, o co chodziło.

Św. Katarzyna ze Sieny przytaczała słowa Boga Ojca usłyszane podczas objawień prywatnych. Nie są to więc dogmaty o księżach, ale warto rozważyć te słowa: „Winniście ich szanować, nie dla nich samych, lecz dla władzy, którą im dałem. Podobnie, obrażając ich, obrażacie nie ich, lecz Mnie. Zabroniłem tego słowami: »Nie tykajcie moich pomazańców«. Nie chcę tego. Niech nikt nie tłumaczy się, mówiąc: »Nie znieważam świętego Kościoła, nie buntuję się przeciwko niemu, powstaję tylko przeciw grzechom złych pasterzy«. Kto tak mówi, kłamie wierutnie. Miłość własna zaślepia go i nie pozwala mu widzieć jasno, lub raczej widzi, lecz udaje, że nie widzi, aby zagłuszyć wyrzut sumienia… Moja jest obraza, jak moja jest cześć. I moje też są wszystkie szkody, obelgi, zniewagi, hańby i nagany czynione moim kapłanom”.

 

Idziemy nr 48 (737), 1 grudzień 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest proboszczem parafi i św. Patryka w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 sierpnia

Piątek, XVIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Sykstusa II, papieża, i Towarzyszy albo wspomnienie św. Kajetana, prezbitera
Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Na 2,1.3;3,1-3.6-7; Psalm: Pwt 32,35c-36b.39abcd.41; Mt 16,24-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia katedralna św. Michała i św. Floriana w Warszawie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter