26 stycznia
wtorek
Tymoteusza, Michała, Tytusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ocalić rodzinę

Ocena: 5
722

Pismo Święte i psychologowie przestrzegają przed rozwodami.

fot.pixabay.com/CC0

Wiem, że rozwód jest czymś złym. Jednak mój mąż okazał się nie tylko egoistą, ale i (…). Dzieci w tej sytuacji są pod straszną presją. Ja jestem u kresu wytrzymałości nerwowej. Mam już przygotowanych terapeutów, którzy zajmą się dziećmi i mną w trakcie rozwodu i po nim. Jakie są możliwości uzyskania rozwodu kościelnego?

Szanuję Pani nieszczęście i starania, które opisała Pani szerzej w liście. Jednak nie ma rozwodu kościelnego. Istnieje jedynie funkcja orzeczenia ważności lub nieważności zawartego sakramentu. Na razie jest za wcześnie na sąd. Trzeba zrobić wszystko, co godziwe, żeby ocalić rodzinę.

Pismo Święte i psychologowie przestrzegają przed rozwodami. Z sondaży wynika, że 74 proc. rozwiedzionych kobiet i 60 proc. mężczyzn żałuje po latach, że nie walczyli o utrzymanie swojego pierwszego małżeństwa. Jednak doświadczenie innych mało wpływa na nasze decyzje. W konkretnych sytuacjach życiowych uważamy, że u nas będzie inaczej, że nasza sytuacja jest wyjątkowa i katastrofalna, że jedynym rozwiązaniem jest rozstanie. Nawet dzieci rozwiedzionych rodziców nie korzystają z doświadczeń innych. Deklarują wcześniej, że nigdy nie chcą się rozwieść, bo doświadczyli, jak wielka to tragedia. W sytuacji kryzysu swojego związku mówią jednak: „My to przetrzymaliśmy, więc i nasze dzieci jakoś to przetrzymają”. Rozwodzą się trzy razy częściej niż dzieci z rodzin pełnych.

Pisze Pani o terapeutach. Ludzie robią, co mogą, aby zmniejszyć tragiczne skutki rozwodu odbijające się na dzieciach. Racjonalnie ograniczają do minimum liczbę zmian, z jakimi musi uporać się dziecko. Dbają o kontakty dziecka z drugim rodzicem. Nie używają dziecka jako posłańca, szpiega czy strony w sporze. Zapewniają dziecku sieć wsparcia i dobre wzorce ze swojej rodziny. Jednak wyniki jakości życia kobiet rozwiedzionych i badania dorosłych dzieci rozwiedzionych rodziców nie pozostawiają złudzeń. Najbardziej ze wszystkich badań porusza mnie fakt, że dzieci z rodzin pełnych w 60 proc. utrzymują w dorosłości bliski kontakt z rodzicami, u dzieci z rodzin rozwiedzionych zaś tylko w 10 proc. przypadków notuje się taką bliskość.

Według nauki Kościoła na pierwszym miejscu stawiamy dobro dzieci, na drugim miejscu wartość złożonej drugiemu człowiekowi obietnicy, na trzecim nierozerwalność sakramentalną. Krzywdy, jakie mąż Pani wyświadczył, są na czwartym miejscu. Serce ma Pani boleśnie złamane. Jednak nie tylko ono powinno być uszanowane.

Idziemy nr 43 (783), 25 października 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest proboszczem parafi i św. Patryka w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 stycznia

Wtorek, III Tydzień zwykły
+ Wspomnienie Świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa
Pan mnie posłał, abym ubogim głosił dobrą nowinę, więźniom głosił wolność.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 3,31-35 lub Łk 10,1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Terapia Duchowa
na czas epidemii
+ Informacje o odpustach
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemiiE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter