13 kwietnia
wtorek
Przemyslawa, Hermenegildy, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Małżeństwu na pomoc

Ocena: 0
413

Mimo sytuacji covidovej można także skorzystać z pomocy ludzi, pomocy terapeutycznej, mediacyjnej.

fot.Andrew Neel / Pexels

Pod pretekstem pandemii daliśmy sobie z moim mężem kilka tygodni na przemyślenie związku. W październiku on zamieszkał u swoich rodziców. Jeszcze nie mamy dzieci. Kilka tygodni się wydłużyło i teraz, po prawie sześciu miesiącach, mąż powiedział, że bardzo się boi wrócić. Ja natomiast po tym czasie zrozumiałam, że nadal go kocham, że jest kimś, przy kim chciałabym się zestarzeć. Mąż twierdzi, że kocha mnie mimo wszystko, i mamy dać sobie szansę teraz na święta. Rodzice są zaszczepieni, ja jako nauczyciel jestem po pierwszej dawce. Co mogę zrobić, żeby zawalczyć o nasze uczucie? Czy może mi ksiądz coś podpowiedzieć?

 

Zapraszam do sięgnięcia do aplikacji mobilnej „Randka małżeńska”. Przygotowaliśmy ją z przyjaciółmi. Można codziennie, każde osobno wykonywać sympatyczne zadania tam umieszczone. Są tam też propozycje krótkich dialogów małżonków, spotkań bezpiecznych, prowadzonych przez nagraną audycję. Pewna znana mi para małżeńska przeszła tę aplikację. Zbliżyli się do siebie i wpadli na koniec na zaskakujący pomysł. Kupili sobie nowe obrączki. Tak, jakby jeszcze raz wzięli ślub.

Mimo sytuacji covidovej można także skorzystać z pomocy ludzi, pomocy terapeutycznej, mediacyjnej. Ja wciąż polecam film „Fireproof” – „Próba ogniowa”. Film niezwykle wzrusza i daje bardzo praktyczne wskazówki, jak odbudować utracony związek. Często wracam do niego w myślach. Pomaga on uzdrawiać także relacje z Bogiem i innymi ludźmi.

Księgarnie, internet proponują sporo ciekawych książek pomagających odnaleźć przebaczenie, pojednanie, harmonięw związku. Która z nich jest najlepsza? Ta, z której zechce Pani skorzystać. Bo jest dużo propozycji wybitnych, ale ludzie myślą: to dla nas za mądre, za trudne, za późno. W Pani sytuacji poleciłbym dość prostą i dostępną jeszcze książkę Petera M. Kalellisa „Odbudowywanie związków. 5 rzeczy których winieneś spróbować, zanim powiesz: żegnaj”. Autor proponuje parom konkretne zadania, zanim podejmą decyzję, czy się rozstać czy być ze sobą. Chodzi o to, żeby skorzystać nie tylko z dobrych chęci, ale z mądrości innych, którzy z powodzeniem podejmowali próbę ratowania małżeństwa.

Aplikacja, film, książka, które polecam, zawierają ciekawe i wartościowe podpowiedzi dla osób żyjących w osłabionych związkach. Mogą być pomocą dla tych, którzy dobrze radzą sobie w życiu małżeńskim, a pragną uniknąć ewentualnego kryzysu. Życzę Pani i mężowi powodzenia. A na przyszłość odradzam długie rozstania. Doświadczenie innych uczy: łatwo się rozejść, trudno się zejść.

Idziemy nr 14 (805), 04 kwietnia 2021 r. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest proboszczem parafi i św. Patryka w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 kwietnia

Wtorek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni/wspomnienie św. Marcina I, papieża i męczennika
«Trzeba wam się powtórnie narodzić».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 3, 7b-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter