13 kwietnia
wtorek
Przemyslawa, Hermenegildy, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Liczy się prawda

Ocena: 5
568

Kiedy człowiek błądzi, to z miłości wzywa się go do nawrócenia.

 

fot.pixabay.com

Jest ksiądz zakłamany. Przemilcza fakty obnażające obrzydliwe przejawy obłudy i podłości kleru, sojusz ołtarza z tronem i wynikające z tego zwolnienie z podatków oraz ulgi. Niewierzący muszą dopłacać do Kościoła. Od wieków macie miażdżącą większość i używacie presji wobec społeczeństwa. A wasza obojętność na ofiary molestowania oraz język pełen agresji wobec LGBT? Czy księża nie powinni głosić miłości?

Miłość Boga do człowieka jest najważniejsza. Potem miłość do człowieka. Kiedy człowiek błądzi, to z miłości wzywa się go do nawrócenia. Może to mieć formę upominania. Publiczne upominanie ściąga na człowieka błogosławieństwo albo przekleństwo. Jeśli upominający ma rację, może przyczynić się do nawrócenia bliźniego. Jeśli upominający nie ma racji, jak mówi List do Rzymian 2, wydaje na siebie wyrok. Spotyka go albo spotka to wszystko, co osądza. Osąd wypowiadany – nie tylko wobec osób duchownych – powinien być więc rozważny, bo inaczej konsekwencje duchowe wrócą do naszej rodziny.

Aby kogoś uczciwie oskarżać, trzeba dysponować faktami. Nie zasłyszanymi pogłoskami. Sojusz ołtarza z tronem? W Polsce rządzi PiS, a w Warszawie PO. Proszę mi pokazać, jaki polityk wystąpił w mojej parafii. Jaki został poparty? Jaki skrytykowany? Proszę o fakty. Zwolnienie z podatków? Płacę podatki, także od liczby mieszkańców, więc i za niewierzących. Miażdżąca większość od wieków? Do naszej parafii uczęszcza obecnie 5 proc. jej mieszkańców. Czy to większość? Miażdżąca większość internetowych wpisów wobec Kościoła jest życzliwa? Ofiary molestowania? Proszę mi wykazać, w jakich sytuacjach wiedziałem o krzywdzie jakiegokolwiek dziecka, a nie zareagowałem. Wiem, że nie uniknę odpowiedzialności zbiorowej? Proszę jednak także tu o fakty. Agresja? To księża przeklinają przed ośrodkami popierającymi LGBT czy zwolennicy LGBT atakują kościoły? Czy księża lub wierzący robią graffiti na budynkach np. TVN-u czy to kościoły są obmazane piorunami?

Czytam niekiedy tego rodzaju zarzuty. Nie zgadzam się z ich treścią. To tak, jakbym informacje o zięciu czerpał od nienawidzącej go teściowej. Nie obrażam się, bo jako Kościół mamy też wiele wad. Nie myślę jednak, że zmasowane krytykowanie komukolwiek służy. Upust agresji działa na krótko. Na dłuższą metę nie pomaga ludziom w rozwiązaniu ich problemów. Pogłębia odejście człowieka od Boga. A człowiek bez Boga będzie nieszczęśliwy. Na ziemi przez chwilę bywa mu dobrze, a na koniec życia będzie rozpacz. A wieczność? Szkoda tracić siły na to, co nie jest miłością.

Idziemy nr 13 (804), 28 marca 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest proboszczem parafi i św. Patryka w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 kwietnia

Wtorek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni/wspomnienie św. Marcina I, papieża i męczennika
«Trzeba wam się powtórnie narodzić».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 3, 7b-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter