21 września
wtorek
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kryzys w małżeństwie dziecka

Ocena: 0
537

Słowa obojga małżonków warto traktować z dystansem i popatrzeć raczej na czyny.

 

fot. pexels.com

Córka rozwodzi się po 19 latach małżeństwa. Jako rodzice i dziadkowie ich dwojga dzieci nie chcemy tego rozwodu, ale nie chcemy także odrzucić córki czy nie okazać jej wsparcia i ciepła. Obawiamy się jednak cokolwiek powiedzieć, bo każde z małżonków wykorzystuje nasze słowa po swojemu. Trudno powiedzieć, po czyjej stronie jest wina, bo każde przedstawia własne oskarżenia, choć głównym problemem wydaje się to, że nasz zięć całe życie kręci i manipuluje. A może miłość do córki przesłania nam obiektywny osąd? Co możemy zrobić oprócz modlitwy i postu?

Miło mi słyszeć, że do trudnej sprawy kryzysu małżeństwa podchodzą Państwo z modlitwą i postem. Starają się też być nie tylko przyjaciółmi córki, ale i przyjaciółmi jej małżeństwa. Próbują Państwo nie rozłączać tego, co Bóg złączył. To piękna i skuteczna postawa. Post i modlitwa odganiają demony rozwodu.

Co jeszcze można zrobić? Warto zachęcać rozwodzących się do skorzystania z poradni. Czy będzie to poradnia kościelna czy świecka, ważne, aby oboje małżonkowie zaakceptowali osobę pomagającą. Doradca rodzinny, mediator lub psycholog będzie odporny na manipulacje małżonków. Jak Państwo zauważyli, w ogniu własnego konfliktu małżonkowie z jednej strony potrzebują wsparcia, a z drugiej próbują instrumentalnie używać rodziców, dzieci czy przyjaciół. To zrozumiałe, że uważają więc Państwo na słowa, aby swoimi wypowiedziami nie dać powodu do rozstania. Najprawdopodobniej, jeśli Państwa córka żyje z manipulantem 19 lat, to sama także manipuluje.

Słowa obojga małżonków warto traktować z dystansem i popatrzeć raczej na czyny. Czy w praktyce dany małżonek dąży do dobra dzieci i związku, czy też jest egoistą zainteresowanym tylko swoimi krzywdami i racjami? Przydatne jest także doprecyzowanie, kto jest trzecią siłą rozdzielającą związek. Zwykle istnieje ktoś, kto pomaga się rozwieść, i najczęściej jest to siła ukryta: kochanek, przyjaciółka albo choroba psychiczna.

Nie warto natomiast szukać, kto jest winny. Obie strony małżeństwa mają swój wkład i wcale nie jest łatwo określić, kto bardziej. Przez wiele lat skutek nakłada się na przyczynę. Trudno dociec, czy np. on pije, bo ona jest stale zirytowana, czy ona chodzi zirytowana, bo on pije. Nie jesteśmy od tego, żeby sądzić. Bóg jest Sędzią.

A Państwo jako rodzice mogą starać się zachować swoją postawę „nierozrywania” cierpliwie, jak najdłużej. Wszystko jest w rękach Boga. Po nocy przychodzi dzień.

Idziemy nr 36 (827), 05 września 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest proboszczem parafi i św. Patryka w Warszawie

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 września

Wtorek, XXV Tydzień zwykły
Święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty
„Pójdź za Mną”.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 9,9-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter