28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Katolik w pracy

Ocena: 0
2495

Tym, co przyciąga do Boga, jest miłość. Nie ma jednak uniwersalnego języka miłości

Nie wiem, jak mam rozmawiać o Bogu z moimi koleżankami, z którymi pracuję. Nie chcę ich nawracać ani przekonywać do Boga, bo chyba nie umiem. Do pewnych prawd jestem mocniej przekonana, do innych mniej. Wiedzy też nie mam wystarczającej. W dodatku moje biuro wychodzi z założenia, że skoro jestem praktykująca, powinnam być uosobieniem wszelkich cnót.

Tym, co przyciąga do Boga, jest miłość. Nie ma jednak uniwersalnego języka miłości. Pan Jezus – choć taki dobry – potrafił wywracać stoły bankierów. Generalnie miłość dopasowuje słowa do percepcji drugiego człowieka, nie wywyższa się, nie poniża rozmówcy. Świat ciągnął do Jana Pawła II i Matki Teresy. Bo choć wymagali, kochali.

Kościół podpowiada, aby w sytuacjach konfliktowych być jasnym co do zasad, a łagodnym co do sposobu rozmowy. Prawda Boża jest ciepła i podnosząca. Prawda diabelska – jeśli właśnie nie uwodzi – jest zimna, pesymistyczna i dołująca. Dlatego mamy nie odstępować w wierności prawdom objawionym, nauczaniu Kościoła, ale zachować życzliwość, otwartość, miłość, cierpliwość i łagodność w sposobie rozmawiania. Na pewno nie jest to łatwe na co dzień.

Warto przyznać się, że na czymś się nie znamy – ale warto też stać twardo za tym, co wewnętrznie akceptujemy. Nie zachęcam, aby przekonywać do tych prawd, w które jakoś wątpimy. Byłoby to nieuczciwe wobec rozmówców.

Natomiast nie ma konieczności, aby Pani perfekcyjnym, bezgrzesznym życiem wypełniała wszystkie przykazania. Mamy się z całej mocy starać. Ale też pamiętajmy, że nawet apostołowie zawodzili Pana Jezusa. Nie tylko czystość, ale i powstawanie z grzechu jest cudnym świadectwem. Nie potrzebują Lekarza sprawiedliwi, tylko my, grzesznicy. Co nie znaczy, że mamy sobie leciutko grzeszyć – bo to zazwyczaj upadek moralny odciąga nas od Boga i wyniszcza łaskę wiary.

Warto też w miarę możliwości korzystać z cytatów, obrazów z Biblii. Rozwijając wiedzę, doceniajmy moc słowa Bożego. Wiara nasza jest rozumna, ale jednocześnie przekracza rozum ludzi i aniołów.

Dyskusja światopoglądowa z wieloma osobami naraz może być praktycznie niemożliwa. To, co zawsze można uczynić, to podważyć pewność niewiary innych, dać im do myślenia. Wystarczą nieraz słowa: „Ja mam inne poglądy” albo: „Czy jesteś naprawdę tego pewna?”. Istnieje bowiem przedziwny blask ewangelicznej prawdy, który dostrzegają nawet ludzie uwikłani i uprzedzeni. Także z tego powodu koleżanki podejmują z Panią tematy religijne. Bo może w głębi duszy pragną usłyszeć o Bożym miłosierdziu.

 

Idziemy nr 14 (652), 8 kwietnia 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest proboszczem parafi i św. Patryka w Warszawie

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter