29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jak to z tymi odpustami jest?

Ocena: 4.4
760

Słowo Boże poucza nas, że grzechy wywołują złe konsekwencje.

fot.pixabay.com/CC0

Słyszałam, że za określone nabożeństwa i dobre uczynki można skrócić pobyt w czyśćcu np. o 100 dni? Czy można uzyskać odpust za inną osobę żyjącą czy tylko za zmarłych?

Słowo Boże poucza nas, że grzechy wywołują złe konsekwencje. Mogą być gładzone przez modlitwę, cierpienie, jałmużnę, trudy życia czy też przez śmierć. Chrześcijanin popełniający grzech otrzymuje w sakramencie pokuty odpuszczenie winy, natomiast pozostaje jeszcze tzw. kara doczesna. Darowanie kary doczesnej określa się terminem „odpustu zupełnego”, a skrócenie jej „odpustu cząstkowego”. Uzyskanie odpustu zakłada szczerą wewnętrzną przemianę w człowieku i spełnienie przypisanych uczynków.

Domyślano się, że skoro nasze grzechy pozostawiają straszne konsekwencje to, przeciętny grzesznik musi cierpieć w czyśćcu nawet kilkaset lat. Cierpieć i czekać na pomoc duchową wiernych z zewnątrz. Za ich modlitwy za zmarłych, za określone dobre uczynki, np. zapalenie znicza nagrobnego, zakładano, że Bóg odcina pewną liczbę dni czyśćca. Powstała praktyka przypisywania danej czynności religijnej pewnej liczby dni w ramach odpustu cząstkowego. Podkreślała ona wagę dobrych uczynków i była przestrogą przed grzechami. Zarządzającym odpustami był papież. Założenia były dobre, ale dochodziło do nadużyć. Dlatego papież Paweł VI skasował praktykę przypisywania liczby dni czy lat do praktyki odpustów. Domyślamy się bowiem, ale nie wiemy, jaką dokładnie formę ma czyściec i jak biegnie tam czas.

Wierny może uzyskiwać odpust cząstkowy lub zupełny tylko za siebie lub ofiarować go za zmarłego, ale nie za nikogo z żyjących. Jest to wyraz uszanowania wolnej woli człowieka. Możemy modlić się, pościć za innych, ale nie zyskiwać odpustów. Żyjący człowiek sam jest w stanie dokonać przemiany swojego życia i sam powinien wypełniać warunki wymagane do otrzymania odpustu.

Warto pamiętać, przy próbie zyskania odpustu, że nie jest ona automatycznie przywiązana do zewnętrznej strony dobrych uczynków. Odpust uzyskany przez nas będzie tym większy, im większa jest miłość w naszych sercach do Boga i do człowieka oraz im większa jest głębia naszego nawrócenia.

Idziemy nr 41 (781), 11 października 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest proboszczem parafi i św. Patryka w Warszawie

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter