2 grudnia
środa
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Do ust czy na rękę?

Ocena: 5
968

Komunia Święta jest przede wszystkim wyrazem miłości Boga.

fot.pixabay.com/CC0

Czy słyszał Ksiądz o objawieniach dotyczących potępienia przyjmowania Komunii Świętej na rękę? Maryja powiedziała…

Nie będę przytaczał, co ponoć Maryja powiedziała. Nie wiem, czy powiedziała albo czy ktoś czegoś nie przekręcił. Nie jest to zresztą bardzo ważne. Żadne objawienia prywatne „nie należą do depozytu wiary” (KKK 67).

Komunia Święta jest przede wszystkim wyrazem miłości Boga. Bóg kocha nas. Kocha nasza dusze i nasze ciało. Miłość ludzka dąży do zjednoczenia osób. Istotę przyjmowania Pana Jezusa w Komunii Świętej stanowi także zjednoczenie ciała, serca i duszy Chrystusa oraz ciała, serca i duszy człowieka.

Oprócz miłości Komunia Święta jest także znakiem uniżenia się Boga. Mówimy o tym: kenoza. Chrystus, będąc wyższym jako Bóg, staje się bytem niższym – człowiekiem, a jako człowiek staje się jeszcze niższy: jest sługą, myje nogi apostołom. Staje się żebrakiem miłości. Pragnie naszej miłości i często jej nie otrzymuje.

Tym, co poniża Boga, jest więc brak miłości. Znak przyjęcia do ust czy na rękę nie jest istotą. Chodzi o serce. Mówimy za Biblią, że grzech brudzi duszę. Grzech to nieprzyjaźń z Bogiem. Grzesząc, mówimy Bogu: lekceważę Cię. Znak Komunii, znak zjednoczenia nie jest właściwy, zanim nie przeprosimy się z Bogiem. A jak przypomina Ewangelia – także zanim nie przeprosimy się z człowiekiem.

Jeśli chodzi o postawę liturgiczną, przez pierwsze dziesięć wieków przyjmowano Komunię Święta na rękę. Przyjmowanie do ust zaczęło się od X w., przyjmowanie na kolanach – od XIII w. Czy wolno myśleć, że ludzie, którzy przez tysiąc lat przyjmowali Pana Jezusa na rękę, są profanami i zostali potępieni?

Z jednej strony dziwię się, gdy ktoś uważa ręce za fizycznie czystsze od ust. Każdy człowiek mimowolnie tyle razy podnosi ręce do twarzy, że ma na rękach nie mniej bakterii niż na ustach. I w drugą stronę: dziwię się, że ktoś uważa usta za bardziej godne niż ręce. To usta człowieka wypowiadają wszystkie plotki, obmowy, krytyki. Jestem zwolennikiem przyjmowania Komunii do ust, ale imputowanie komuś, że grzeszy, bo przyjął Komunię na rękę, jest nadużyciem. Co więcej, jakiekolwiek objawienia, w których Matka Boża posądza o profanację osoby przyjmujące Komunię na rękę, brzmią dla mnie wątpliwie. Matka Boża ma Niepokalane Serce. Nie przeklinała nikogo nawet pod krzyżem. Myślę, że Matka Boża zasłużyła, żeby za Jej miłość do nas odpłacać Jej miłością i czystością. A nie wysyłaniem w Jej imieniu innych wierzących do piekła za gesty liturgiczne. Niech Jej Niepokalane Serce wybaczy nam ten brak miłości.

Idziemy nr 14 (754), 05 kwietnia 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest proboszczem parafi i św. Patryka w Warszawie

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Środa, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni
Oto Pan przyjdzie, aby lud swój zbawić.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 25,6-10a; Ps 23,1b-6; Mt 15,29-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter