19 marca
środa
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chrzest w Duchu

Ocena: 4.9
110

„Chrzest w Duchu” nie jest sakramentem czy jego uzupełnieniem.


fot. Mahmoud Yahyaoui | pexels.com

Czy jako katolik uczestniczący w Odnowie w Duchu Świętym powinienem koniecznie otrzymać chrzest w Duchu Świętym? Tyle lat nie mam we wspólnocie Odnowy wylania choćby daru języków… Może to nie jest dla mnie? Czym chrzest w Duchu Świętym różni się od sakramentów?

Mówienie o chrzcie w Duchu Świętym w środowisku katolickim może być dla kogoś mylące. Bo my słowo „chrzest” łączymy z sakramentami, a sformułowanie „chrzest w Duchu” przyjęliśmy od protestantów, którzy na sakramenty mają inne spojrzenie.

„Chrzest w Duchu” nie jest sakramentem czy jego uzupełnieniem. To spektakularne ujawnienie się działania Ducha Świętego we wspólnocie albo podczas indywidualnej modlitwy. Owo doświadczenie modlitewne znamy z Biblii i z praktyki Kościoła. Odczuwa się wtedy szczęście, radość, pokój. Pojawiają się różnorakie zwyczajne i nadzwyczajne łaski, tzw. charyzmaty. Stanowią one umocnienie i jednocześnie zachętę do rozwoju duchowego. Pozwalają odczuć, że Jezus żyje. Oczywiście na niektóre osoby „zmysłowe” może przyjść pokusa, aby wciąż szukać na modlitwie tego przyjemnego przeżycia. Wciąż i wciąż. Dla osób pysznych „chrzest w Duchu” może stanowić pokusę, żeby wywyższać się nad innych: my otrzymaliśmy takie nadzwyczajne dary, a inni nie.

Czym chrzest w Duchu Świętym różni się od sakramentów? Jest subiektywny. Sakramenty zaś są obiektywnym działaniem Chrystusa. Mniej jest tam nas, naszych przeżyć, a więcej dotyku przechodzącego Boga. Mniej jest tam naszych przemyśleń i odczuć, a więcej miejsca na pokorne

Czy i kiedy Duch Święty będzie chciał nam zrobić niespodziankę? Zostawmy Mu wolność. Jest Miłością i wie, co dla nas najlepsze. „Duch tchnie, kędy chce” (J 3, 9). To On ma decydować, komu potrzebne są doświadczenia nadzwyczajne, a dla kogo lepsza jest pokorna, uboga, ukrzyżowana forma modlitwy. Nie ma się co zamykać na dary Boże, ale też nie trzeba ich wymuszać modlitewnie. Duch Święty jest wolny. Daje wszystko doskonałe w swoim czasie. Otrzymał Pan na pewno wiele łask. Największymi z darów charyzmatycznych są wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś…

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest proboszczem parafi i św. Patryka w Warszawie


xmarekk@o2.pl

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Środa
II Tydzień Wielkiego Postu
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter