19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bez kompromisów

Ocena: 4.85
865

Biblia jest nie tylko historią Izraela. Jest także historią każdego z nas.

 

Nie rozumiem części Starego Testamentu. Dlaczego jest tak krwawo, a Bóg nakazuje zabijać pokonanych wrogów? Trudno mi to przyjąć. Wiem, że mentalność tamtych czasów była inna, jednak nie pasuje mi to do obrazu Boga miłosiernego. Staram się ufać Bogu, lecz z radością przyjęłabym jakieś wyjaśnienia.

Biblia jest nie tylko historią Izraela. Jest także historią każdego z nas. Sprawa wyniszczenia narodów pogańskich jest symbolem i drogowskazem do wyniszczenia w nas pozostałości grzechu. Izraelici mieli trudności, aby niszczyć ludność i bogactwa pogańskie. My mamy kłopot, aby pożegnać się z grzechem. Wskazuje to na nasze przywiązania. Nosimy w sobie przywiązania do osób i rzeczy. Bywają przywiązania pożyteczne. Bywają też przywiązania szkodliwe: uwikłania personalne, uzależnienia od alkoholu, pracy, seksu, internetu, zniewolenia duchowe.

Zerwanie z przywiązaniami szkodliwymi powinno być dogłębne. Stomatolog czyści próchnicę w zębie aż do zdrowej, twardej tkanki, dopiero potem zakłada wypełnienie. Trzeba dać zgodę Bogu, aby wyczyścił w nas pozostałości grzechu. Wiele problemów łączy się z zachowaniem takich „niedobitków”. W historii Polski mamy przykład wspaniałego zwycięstwa pod Grunwaldem. Rycerze po nim ucztowali, nie śpiesząc się z dobiciem pokonanego. Krzyżacy więc przetrwali, z czasem zamienili się w Prusy i sprawiali liczne kłopoty. Po prawie czterech wiekach Prusy uczestniczyły w rozbiorach Polski. Nie tylko historia Izraela, ale i historia Polski to bardzo cenna lekcja.

W nawróceniu trzeba przylgnąć do Boga całą istotą. Nie chodzi o odrzucenie konkretnego niewinnego człowieka, ale grzechu. Łączy się to jednak nieraz z definitywnym zaprzestaniem osobistych kontaktów, jeśli te kontakty np. ułatwiają nam trwanie w nieładzie. Uczucia bywają przeszkodą. Tęsknimy za papierosami, alkoholem, kochankami. Natura chce zachować choć skrawek na pamiątkę, nadzieję. Szukamy kompromisów. A z diabłem nie ma kompromisów. Potrzeba tu modlitwy, mocnej decyzji woli i konkretnych „wyniszczeń”. Inaczej zły duch wykorzysta starą ścieżkę grzechu. Wystarczy mu szparka. Wpuści tam swoje opary, zaćmi, ogłupi. Tak osłabionego człowieka zaatakuje. Atak grozi śmiercią. Nawet wieczną.

Nie osądzajmy Boga, czytając Stary Testament. To Bóg jest od sądzenia. Stary Testament stanowi często wspaniałą pomoc wobec powracających pokus. Pokazuje, że walka o zbawienie jest bitwą mozolną, trudną, na śmierć i życie. Miłosierdzie Boga ratuje nas, ale nie zwalnia z frontu walki dobra i zła.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest proboszczem parafi i św. Patryka w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter