29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zmarł prezydent Vanuatu - pastor anglikański

Ocena: 0
510

W wieku 67 lat zmarł nagle tuż po północy 17 czerwca na zawał serca prezydent Vanuatu, a zarazem pastor anglikański – Baldwin Jacobson Lonsdale. Swój smutek i żal z tego powodu wyraziła na Twitterze minister spraw zagranicznych Australii Julie Bishop.

fot. PhillipC via Foter.com / CC BY

Zgodnie z konstytucją tego niewielkiego wyspiarskiego państewka w Oceanii, w ciągu najbliższych trzech tygodni winno się zebrać kolegium elektorów w celu wybrania jego nowego szefa.

Były wieloletni parlamentarzysta z Vanuatu – Sela Molisa powiedział, że kraj "stracił jednego ze swych największych przywódców", dodając, że zmarły był człowiekiem pokornym i szlachetnym. – Vanuatu było szczęśliwe, że go miało – podkreślił były poseł.

Radio Nowa Zelandia przypomniało drogę życiową Lonsdale'a, który objął urząd prezydenta 22 września 2014 r., a sławę i rozgłos międzynarodowy zyskał swym bardzo emocjonalnym wystąpieniem 16 marca 2015 r. w Sendai w Japonii na III światowej konferencji ONZ nt. zmniejszenia groźby klęsk żywiołowych. Wezwał wówczas wspólnotę międzynarodową do udzielenia pomocy jego krajowi, dotkniętemu przez skutki cyklonu Pam, jednego z najstraszniejszych, jakie nawiedziły kiedykolwiek ten mały kraj.

Sprawom zmian klimatycznych prezydent-pastor poświęcał szczególnie wiele uwagi, gdyż zarówno Vanuatu, jak i inne małe wyspiarskie państewka tego regionu były szczególnie narażone na niszczycielskie następstwa cyklonów i innych klęsk naturalnych. Ważną dziedziną zainteresowań zmarłego były też sprawy wewnętrzne, zwłaszcza walka z korupcją, której był nieprzejednanym przeciwnikiem. Sprawując urząd prezydenta, nie zaprzestał pełnienia swych obowiązków duchownego i np. w 2015 r. uczestniczył w zgromadzeniu ogólnym miejscowego Kościoła Prezbiteriańskiego. Był drugim pastorem anglikańskim, który został prezydentem tego kraju.

Vanuatu ze stolicą w Port Vila jest archipelagiem 13 większych i ponad 60 małych wysp, rozciągających się na długości 850 km w południowej części Pacyfiku o łącznej powierzchni ok. 12,2 tys. km kw. Mieszka tam ponad 267 tys. ludzi, w większości pochodzenia melanezyjskiego. Po odkryciu wysp przez Hiszpanów w 1606 r. nosiło nazwę Hiszpańskich Indii Wschodnich, ale panowanie Europejczyków szybko się tam skończyło i dopiero w 1774 r. ponownie ziemie te odkrył brytyjski żeglarz i zdobywca James Cook, nazywając je Nowymi Hebrydami. Od 1906 r. wyspy były pod wspólnymi rządami brytyjsko-francuskimi. 30 lipca 1980 r. to niewielkie państewko wyspiarskie uzyskało niepodległość, zmieniając jednocześnie nazwę na obecną.

Państwo to należy do najbiedniejszych na świecie i jest często nawiedzane przez różne klęski żywiołowe: cyklony, tsunami i trzęsienia ziemi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter