19 lipca
piątek
Wincentego, Wodzislawa, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zełenski dziękuje Papieżowi za wsparcie

Ocena: 2.66667
514

Prezydent Ukrainy opowiadając o nowej rozmowie telefonicznej z Franciszkiem, wyraził wdzięczność papieżowi za jego życzenia bożonarodzeniowe dla Ukrainy i wsparcie dla tak zwanej Formuły Pokoju z udziałem ponad 80 państw.

fot. Vatican Media, papież spotkał prezydenta Ukrainy 13 maja 2023 r. w Watykanie

Nowa rozmowa telefoniczna między papieżem Franciszkiem a Wołodymyrem Zełenskim. Zostało to ogłoszone przez samego ukraińskiego prezydenta w przemówieniu zamieszczonym na oficjalnej stronie prezydencji i na jego koncie X.

Właśnie rozmawiałem z Jego Świątobliwością Papieżem Franciszkiem, aby wyrazić wdzięczność za jego życzenia świąteczne dla Ukrainy i Ukraińców

- powiedział Zełenski

Za jego życzenia pokoju, sprawiedliwego pokoju dla nas wszystkich. Rozmawialiśmy o naszej wspólnej pracy nad Formułą Pokoju: ponad 80 państw jest już zaangażowanych na poziomie swoich przedstawicieli. Będzie ich więcej. Jestem wdzięczny Watykanowi za wsparcie naszej pracy

- zakończył.

Franciszek przyjął ukraińskiego prezydenta w Watykanie 13 maja, było to drugie osobiste spotkanie po tym w 2020 roku, pierwsze od czasu rosyjskiej napaści na Ukrainę. Od czasu napaści w dniu 24 lutego 2022 r. odbyło się kilka rozmów telefonicznych między Franciszkiem a Zełenskim. Pierwsza miała miejsce 26 lutego ubiegłego roku, dwa dni po rozpoczęciu konfliktu. Papież - relacjonował Zełenski na Twitterze - wyraził swój najgłębszy smutek z powodu tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w kraju, podczas gdy prezydent potwierdził, że naród ukraiński odczuwa duchowe wsparcie papieża.

Kolejna rozmowa telefoniczna odbyła się 22 marca 2022 roku. Zełenski poinformował na Twitterze, że powiedział Ojcu Świętemu o "trudnej sytuacji humanitarnej i blokowaniu przez siły rosyjskie korytarzy pomocowych", mówiąc, że "z zadowoleniem przyjmuje pośredniczącą rolę Stolicy Apostolskiej w zakończeniu ludzkiego cierpienia".

Kolejna rozmowa telefoniczna miała miejsce 12 sierpnia 2022 roku. Również na Twitterze ukraiński prezydent stwierdził, że rozmowa dotyczyła okropności, jakich doświadczyła ludność z powodu rosyjskiej inwazji. Zełenski wyraził wdzięczność Ojcu Świętemu za jego modlitwy i wyrażał nadzieję na jego wizytę w Kijowie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 lipca

Czwartek, XV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Szymona z Lipnicy, prezbitera
Przyjdźcie do Mnie wszyscy,
którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 28-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter