28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zapis pamięci

Ocena: 0
1928
W 35. rocznicę gorącego Sierpnia ’80 na półki księgarń trafia „Solidarność. Kronika lat walki 1980-2015”. Albumowe wydanie jest szczegółowym chronologicznym zapisem narodzin „Solidarności” i jej działalności aż do ostatnich wydarzeń w czerwcu tego roku.
Iście benedyktyńską pracę wykonali autorzy związani z „Tygodnikiem Solidarność”: Jerzy Kłosiński – redaktor naczelny od stycznia 2002 do sierpnia 2015, związany z NSZZ od Sierpnia ’80, jego zastępca Krzysztof Świątek i Ewa E. Zarzycka, sekretarz redakcji.

Kronika rozpoczyna się 1 lipca 1980 r., kiedy w życie weszła niezapowiedziana podwyżka cen mięsa i wędlin, na co odpowiedzią były strajki w wielu zakładach w Polsce. Opisy relacji z wydarzeń opatrzone są wypowiedziami Jana Pawła II i komentarzem historycznym. Pod znamienną datą 13 grudnia 1981 r. prof. Antoni Dudek komentuje: „Przygotowania do stanu wojennego zaczęły się już w czasie strajku w stoczni w Gdańsku, w sierpniu 1980 r., choć wtedy nie zdecydowano się na jego wprowadzenie. Jednak tzw. sztab operacji «Lato 80», działający w MSW, który pracował nad takim planem, działał dalej, mimo podpisanych porozumień społecznych. Jego ustalenia były później rozwijane w MSW i w MON przez cały czas aż do grudnia 1981”.

Pod datą 18 grudnia 1981 r. zamieszczony jest fragment listu Jana Pawła II do gen. Jaruzelskiego: „Wydarzenia ostatnich dni, wiadomości o zabitych i rannych Rodakach w związku ze stanem wojennym wprowadzonym 13 grudnia nakazują mi zwrócić się do Pana Generała z usilną prośbą i zarazem gorącym wezwaniem o zaprzestanie działań, które przynoszą ze sobą rozlew krwi polskiej. […] Ogólnoludzkie pragnienie pokoju przemawia za tym, ażeby nie był kontynuowany stan wojenny w Polsce. Zwracam się do Pańskiego sumienia, Generale, do sumień wszystkich tych ludzi, od których zależy w tej chwili decyzja”. Kronika szeroko przypomina wydarzenia związane z męczeńską śmiercią ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez funkcjonariuszy SB. Obok tych stron nie da się przejść obojętnie.

Po przemianach ustrojowych w 1989 r. rozpoczyna się nowy rozdział historii Polski, w którym „Solidarność” staje na straży praw pracowniczych. Ostatnie z wydarzeń, które odnotowuje kronika, nosi datę 24 czerwca 2015 r. Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”, wręczył wtedy prezydentowi elektowi Andrzejowi Dudzie statuetkę „Robotnika zwycięzcy”, wzorowaną na tej, która towarzyszyła związkowcom przy podpisywaniu Porozumień Sierpniowych w 1980 r.

Atutem książki jest jej szata graficzna. Wydanie na kredowym papierze zawiera wiele zdjęć autorstwa m.in. Tomasza Gutrego i Adama Bujaka. Historia „Solidarności” to przede wszystkim historia Polski ostatnich 35 lat. Każdy Polak powinien ją dobrze poznać.


„Solidarność. Kronika lat walki 1980-2015”, Jerzy Kłosiński, Krzysztof Świątek, Ewa E. Zarzycka, wyd. Biały Kruk, Kraków 2015

Irena Świerdzewska
Idziemy nr 35 (518), 30 sierpnia 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter