26 września
poniedziałek
Wawrzynca, Kosmy, Damiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wołodymyr Zełenski: niezaostrzanie sankcji to dla Rosji zachęta do agresji

Ocena: 0.5
467

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił w najnowszym wystąpieniu, że niezaostrzenie sankcji gospodarczych wobec Rosji to dla niej zachęta do dalszej agresji. Podziękował za dotychczasowe wysiłki i najnowsze sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone, ale podkreślił, że to za mało, by powstrzymać rosyjskie wojska.

fot. PAP/EPA

Ukraiński przywódca oczekuje zakazu importu rosyjskich surowców energetycznych. Wołodymyr Zełenski zaapelował też o dalszą pomoc przed następną fazą wojny. – Jeśli nie będzie prawdziwie bolesnego pakietu sankcji przeciwko Rosji i dostaw broni, o które tak zabiegamy, Rosja uzna to za przyzwolenie na dalszą agresję, na rozpoczęcie nowej krwawej ofensywy w Donbasie  – powiedział prezydent Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski dodał, że Ukraina przygotowuje się do zadania jak największych strat rosyjskim wojskom. Zapewnił również, że jego kraj będzie bronił się tak długo, aż Rosja nie poprosi o pokój.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka odnotowało 1563 ofiar cywilnych rosyjskiej agresji na Ukrainie i 2213 rannych.
Według danych ONZ wśród zabitych było 379 mężczyzn, 237 kobiet, 24 dziewczynki i 43 chłopców, a także 63 dzieci i 817 dorosłych, których płeć jest ustalana.

Organizacja Narodów Zjednoczonych informuje, że większość zgonów i obrażeń była spowodowana użyciem amunicji i materiałów wybuchowych o dużej powierzchni rażenia, w tym ciężkimi ostrzałami artyleryjskimi i rakietowymi.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka wskazuje, że faktyczny bilans ofiar jest znacznie wyższy, ponieważ informacje z niektórych miejsc, w których toczą się walki, nadchodzą z opóźnieniem, a wiele doniesień wciąż czeka na potwierdzenie. Dotyczy to m.in. Mariupola i Wołnowachy (obwód doniecki), Iziumia (obwód charkowski), Siewierodoniecka i Rubiżnego (obwód ługański) oraz Trościanca (obwód sumski). Dane te są dodatkowo potwierdzane i nie są uwzględnione w najnowszych statystykach.

ONZ zwraca uwagę na raport Prokuratury Generalnej Ukrainy, według którego na wczoraj na Ukrainie zginęło 167 dzieci, a co najmniej 279 zostało rannych. Ukraińskie władze apelują do mieszkańców wschodu kraju o ewakuację. Ma to związek z oczekiwaną ofensywą Rosji, która w najbliższych dniach może rozpocząć się w Donbasie. Wyjazd z zagrożonych miejscowości organizują też lokalne władze.

W związku ze spodziewanym uderzeniem Rosjan najbardziej narażeni będą mieszkańcy obwodów donieckiego, ługańskiego i charkowskiego. To ich ukraińskie władze centralne wzywają do opuszczenia miejsca zamieszkania. Do wyjazdów przekonują też miejscowe władze. Mer Myrnohradu w obwodzie donieckim Ołeksandr Brykałow wyjaśnia, że do tej pory w mieście chronili się uciekinierzy z terenów objętych działaniami wojennymi.

Obecnie zarówno oni, jak i mieszkańcy Myrnohradu, muszą się ewakuować. Jak mówił, przede wszystkim kobiety i dzieci, ludzie starsi, a także osoby, które nie są pracownikami strategicznie ważnych przedsiębiorstw. Mieszkańcy opuszczają miasto własnymi środkami transportu oraz specjalnie zorganizowanymi pociągami. Ewakuację kontynuują władze centralne. Na dziś zaplanowano pracę dziesięciu korytarzy humanitarnych z miejscowości na wschodzie Ukrainy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 września

Poniedziałek, XXVI tydzień zwykły, Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Kosmy i Damiana
albo wspomnienie świętych męczenników Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Niech wyrok o mnie wyjdzie od Ciebie, *.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 9, 46-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter