27 maja
piątek
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wojna się czai

Ocena: 0
560

Poczucie zagrożenia rośnie z każdym dniem. Rosjanie gromadzą wojska nad granicą z Ukrainą. Pojawiają się informacje, że zaatakują – jak nie teraz, to na początku przyszłego roku.

fot. PAP/EPA/Doug Mills / POOL

prezydent USA Joe Biden podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim

Waszyngton zastanawia się nad ewakuacją Amerykanów z Ukrainy, jakby wojna wydawała się pewna. A my w Polsce patrzymy na to ze zgrozą, bo już wiemy, że wkrótce rosyjscy żołnierze pojawią się na Białorusi. A co się stanie w razie konfliktu na wielką skalę na Ukrainie?…

Co prawda wiemy doskonale, że rosyjska inwazja byłaby bardzo kosztowna dla Moskwy, tak militarnie (łącznie z setkami czy tysiącami ofiar), jak finansowo (bo prowadzenie wojen jest dziś bardzo drogie) oraz politycznie. Ale też Władimir Putin jest nieprzewidywalny – chce odtworzyć Związek Sowiecki w nowej postaci, zbudować rosyjskie imperium, dzięki któremu stanie się władcą potężnym na skalę światową. A to wymaga ofiar.

Bardzo oczekiwana rozmowa rosyjskiego przywódcy z prezydentem USA Joe Bidenem dała niewiele – obie strony przedstawiły tylko swoje stanowiska. Choć jedno jest pewne: Rosja otrzymała od Amerykanów bardzo poważne ostrzeżenie. Czy więc wojna jest nieunikniona? Według wszelkiego prawdopodobieństwa do rosyjskiej agresji na Ukrainę jednak nie dojdzie, ale pewności mieć nie możemy.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 51 (842), 19 grudnia 2021 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 22 grudnia 2021


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest stryjecznym wnukiem ppor. Piotra Jankowskiego, ofiary Katynia. Był pasażerem pociągu specjalnego 10 kwietnia 2010 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Piątek, VI Tydzień Wielkanocny - Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa albo wspomnienie św. Pawła VI, papieża
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16, 20-23a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter