21 października
środa
Urszuli, Hilarego, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wizyta Trumpa: rozmowa z Dudą, szczyt Trójmorza i przemówienie

Ocena: 0
859

Rozmowa "w cztery oczy" w czwartek 6 lipca rano z prezydentem Andrzejem Dudą, potem rozmowy delegacji, szczyt Trójmorza, a także przemówienie na pl. Krasińskich – to według źródeł dyplomatycznych punkty wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie. Według informacji PAP, możliwe jest przyjęcie polsko-amerykańskich deklaracji.

fot. PAP/EPA/Win McNamee / POOL

Amerykański przywódca przyjeżdża do Warszawy w związku ze szczytem państw Trójmorza, w ramach którego współpracuje ze sobą 12 państw położonych w regionie pomiędzy Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.

Prezydent Trump przyleci do Warszawy późnym wieczorem w środę 5 lipca. Nie są spodziewane tego dnia żadne oficjalne spotkania. Według informacji PAP, amerykańskiego prezydenta ma powitać na lotnisku szef MSZ Witold Waszczykowski i szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Jak podają źródła, oficjalną część wizyty prezydent Trump rozpocznie o godz. 9 w czwartek 6 lipca od rozmowy w "cztery oczy" z prezydentem Andrzejem Dudą. Następnie – według informacji PAP – odbędą się rozmowy plenarne delegacji polskiej i amerykańskiej. Potem prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych wezmą udział w konferencji prasowej.

Trump spotka się również z liderami 12 państw Trójmorza. Według informacji PAP, niewykluczone jest spotkanie "w cztery oczy" prezydenta Trumpa z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović.

Potem – o godz. 13 – prezydent USA wygłosi przemówienie na pl. Krasińskich. Jak podają źródła PAP, będzie ono trwało od 20 do 30 minut; wstęp na plac ma być otwarty. Według informacji PAP, pl. Krasińskich został wskazany przez stronę amerykańską, która chciała, żeby było to miejsce, w którym wcześniej nie występowali inni prezydenci USA.

Odlot amerykańskiej delegacji planowany jest na godz. 14.

"Donald Trump jest nieprzewidywalny, a więc to, co powie i zrobi – także". Przeczytaj nasz wywiad z politologiem i dyplomatą Grzegorzem Kostrzewą-Zorbasem!

Jak podają źródła PAP, prezydentowi Trumpowi w delegacji mają towarzyszyć sekretarz stanu Rex Tillerson, sekretarz skarbu Steven Mnuchin i przewodniczący Rady Bezpieczeństwa Narodowego gen. H.R. McMaster. Według służb dyplomatycznych w rozmowach plenarnych z polskiej strony będą uczestniczyć minister finansów, minister spraw zagranicznych i doradcy prezydenta.

Według służb dyplomatycznych "jest duże prawdopodobieństwo, że prezydentowi będzie też towarzyszyła małżonka Melania Trump".

Głównym tematem wizyty amerykańskiego prezydenta będzie bezpieczeństwo i współpraca gospodarcza m.in. w dziedzinie energetyki. Wysoki rangą przedstawiciel MSZ przypomina, że jednym z wymiarów współpracy państw Trójmorza są wspólne projekty energetyczne mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w regionie. Według niego Stany Zjednoczone jako producent gazu skroplonego są "potencjalnym partnerem".

Jak podkreśla źródło, rozmowy będą również dotyczyły obecności amerykańskich żołnierzy na flance wschodniej NATO. – Dzisiaj z Waszyngtonu mamy informację, że finansowanie tej obecności jest mniej więcej zabezpieczone na trzy lata do 2020 roku. Chcemy rozmawiać o tym, co dalej – mówił wysoki rangą przedstawiciel MSZ.

Stany Zjednoczone to tzw. państwo ramowe batalionu rozmieszczonego w Polsce w ramach wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu; obecność wojskowa decyzjami szczytu NATO w Warszawie w 2016 r. została także wzmocniona w trzech państwach bałtyckich.

Jak podają źródła PAP, w tej chwili trwają prace nad projektami polsko-amerykańskich deklaracji, które mogą zostać przyjęte w czasie wizyty. Według źródeł dyplomatycznych jednym z takich dokumentów, które strona polska będzie chciała zaproponować stronie amerykańskiej, będzie "deklaracja w sprawie transatlantyckiej suwerenności energetycznej"; obecnie trwają uzgodnienia międzyresortowe nad projektem tej deklaracji. Jak podały źródła, są też dwa projekty oświadczeń: dotyczące problemów bezpieczeństwa oraz kierunków rozwoju strategicznego partnerstwa pomiędzy oboma krajami. – Te dokumenty już dzisiaj są omawiane ze stroną amerykańską i jeśli ona je zaakceptuje, to zostaną przyjęte przez obu prezydentów – informuje źródło dyplomatyczne.

Trójmorze to wspólna inicjatywa prezydentów Polski i Chorwacji dotycząca współpracy państw regionu Adriatyk – Bałtyk – Morze Czarne w obszarach energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki. W inicjatywę zaangażowane są cztery państwa Grupy Wyszehradzkiej – Polska, Czechy, Słowacja i Węgry, trzy państwa bałtyckie – Litwa, Łotwa i Estonia, a także Chorwacja, Słowenia, Bułgaria, Rumunia oraz Austria.

Magdalena Cedro, Elwira Krzyżanowska (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 października

Środa, XXIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
«Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 3,2-12; Ps (Iz 12,2.3 i 4bcd-6); Łk 12,39-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter