19 stycznia
środa
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Witaj maj, trzeci maj

Ocena: 0
1850

Sobota 3 maja 1919 r. była dniem szczególnym. Jak Polska długa i szeroka obchodzono po raz pierwszy w odrodzonym państwie, a po raz drugi w dziejach wolnej ojczyzny, rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Ludwik Konarzewski, "Zbratanie wszystkich w Polsce w dniu Święta Konstytucji 3 Maja", fragment; fot. ze zbiorów NAC

„Po dniach chmurnych, słotnych i chłodnych rozbłysło wczoraj niespodziewanie słońce, darząc nas przecudnym, ciepłym dniem majowym. Było w tym jakby przypomnienie, że po najsroższej burzy i najdłuższej słocie zawsze słońce zabłyśnie” – tak rozpoczynał relację z pierwszych w odrodzonej Polsce obchodów Święta 3 Maja „Kurjer Warszawski”.

 

Odświętny wygląd

„Na wszystkich domach, balkonach, wystawach sklepowych powiewały nasze sztandary biało-amarantowe. W tysięcznych reprodukcjach wyzierały Orły Białe, ryngrafy z Królową Korony Polskiej i podobizny bohaterów, zarówno tych co przed wiekiem dali za Ojczyznę życie, jak i tych, których zwycięstwa świeże blaskiem aureoli opromieniły” – pisał „Kurjer”. Sklepy były zamknięte, a z balkonów zwisały girlandy z zielonej jedliny.

„Uroczyściej i serdeczniej niż zazwyczaj spieszono do świątyń. I głębi serc płynęły ku Panu Zastępów żarliwe modły dziękczynne, że zwrócił nam Stwórca ojczyznę wolną i – nie wątpił nikt – da wielką. To pragnienie – syntetyzowała nastroje dnia gazeta – marzone w snach pokoleń wieku męki, biło wczoraj potężnie w wołaniach na ulicach i w obnoszonych transparentach”.

Zachwycony był Arthur Bliss Lane, ówcześnie drugi sekretarz ambasady amerykańskiej, a po ćwierćwieczu już ambasador USA przy rządzie RP na uchodźstwie, a potem w Warszawie. Po latach w „Widziałem Polskę zdradzoną” pisał: „Rzadko kiedy byłem świadkiem tak żywiołowego entuzjazmu ludzi, jak wtedy, gdy tłumy warszawiaków świętowały dzień Konstytucji 3 Maja w roku 1919 (…). Tysiące ludzi z okrzykami »Niech żyje wolna Polska!« gromadziły się na ulicach”.

Z kolei sceptyczny Michał Romer, krajowiec, Litwin z wyboru, ale i legionista Piłsudskiego, autor fascynujących „Dzienników”, publikowanych właśnie staraniem Ośrodka Karta, zanotował: „Spędziłem dzień w Warszawie. Przyglądałem się obchodowi rocznicy 3 maja. Warszawa, jak zawsze w takich okolicznościach, wyglądała odświętnie. Dekoracje były barwne, pochód był ładny, szczególnie ładnie prezentowało się wojsko: defilowali ułani różnych barw, hallerczycy, oddziały różnych pułków wojska i różnych gatunków broni. Więcej było widowiska niż zapału tłumu. Na ogół jednak obchód się udał”.

 

Pod Cytadelą

Uroczystości rozpoczęły się na stokach twierdzy. Około godz. 10 „nie było już wolnych miejsc na stokach. Środkiem tylko od ulicy Zakroczymskiej pozostawiono wolne miejsce dla przejścia do krzyża”.

Mszę polową, w której uczestniczyli m.in. Józef Piłsudski i Stanisław Wojciechowski, odprawił bp Stanisław Gall. Przy postawionych w 1916 r. krzyżu i pomniku upamiętniających stracenie Romualda Traugutta i czterech innych członków Rządu Narodowego – Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyskiego, Romana Żulińskiego oraz Jana Jeziorańskiego – zasadzono dąb wolności i trzy buki. Następnie udano się na plac Broni. Tam – jak wspomina Arthur Bliss Lane – „Marszałek Piłsudski dokonał przeglądu oddziałów, walczących poprzednio w wojsku rosyjskim, niemieckim, austriackim, francuskim oraz marynarce niemieckiej. Przemaszerowały one przed Piłsudskim każdy znanym sobie krokiem, a żołnierze z byłej armii niemieckiej szli nawet krokiem defiladowym, którego nauczyli się w armii kajzerowskiej. Wszyscy żołnierze mieli swe dawne mundury, z jednym charakterystycznym dodatkiem. Tego dnia na każdym kapeluszu lub czapce widniał emblemat orła z koroną”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 stycznia

Środa, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa
Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 3,1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter