23 czerwca
sobota
Wandy, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

William i Kate ciepło przyjęci przez warszawiaków

Ocena: 0
73

Pierwszego dnia wizyty w Polsce William i Kate spotkali się z parą prezydencką. Rozmawiali też z bohaterami powstania warszawskiego i młodymi przedsiębiorcami. Na Krakowskim Przedmieściu ciepło powitali ich warszawiacy. Wtorek – drugi dzień swej wizyty – para książęca spędzi w Gdańsku.

fot. PAP/Marcin Kmieciński

Pierwszym punktem wizyty pary książęcej w Polsce było spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą i pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą. "To była swobodna, rodzinna rozmowa obu par. Para książęca była zainteresowana Polską, naszą historią, zwyczajami i kulturą" - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Następnie William i Kate opuścili Pałac, by spotkać się z czekającymi na nich warszawiakami i turystami. Para książęca pozdrawiała zgromadzonych, którzy na ich drodze ku pomnikowi Adama Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu utworzyli szpaler. Powiewały chorągiewki z brytyjską flagą. Pałac Kensington na swoim profilu na portalu społecznościowym dziękował za ciepłe przyjęcie książęcej pary "każdemu, kto przyszedł powitać księcia i księżną".

Następnie para książęca w towarzystwie pary prezydenckiej zwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego. Obie pary spotkały się z weteranami drugiej wojny światowej i bohaterami powstania. Jednym z nich był major Marian Słowiński, żołnierz 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Jak potem relacjonował weteran dziennikarzom, Willamowi i Kate powiedział, że czuje się 77 lat młodszy, bo kiedy patrzy na nich, jest w Wielkiej Brytanii albo w Szkocji.

Para książęca oraz prezydent z małżonką oddali też hołd powstańcom warszawskim zapalając znicze pod dzwonem "Monter". Na chwilę zatrzymali się też w Parku Wolności, gdzie na Murze Pamięci wypisane są nazwiska 38 lotników brytyjskich, którzy zginęli lecąc z pomocą dla walczącej powstańczej stolicy.

Para książęca Cambridge odwiedziła też inkubator przedsiębiorczości w wieżowcu Warsaw Spire, gdzie swoje centra mają firmy technologiczne i start-upy.

Zwieńczeniem pierwszego dnia wizyty pary książęcej było przyjęcie z okazji 91. urodzin królowej Elżbiety II. W swym przemówieniu William podkreślił, że drugim obok urodzin jego babci powodem do świętowania są więzi Wielkiej Brytanii z Polską, które - jak podkreślał - są bardzo szanowane w jego kraju, ponieważ "Polska jest przykładem odwagi, zdecydowania i odporności".

Williamowi i Kate towarzyszą dzieci George i Charlotta. To pierwsza wizyta całej rodziny poza Wspólnotą Narodów. Dzieci pary książęcej nie biorą udziału w oficjalnych punktach wizyty. George i Charlotta czas spędzają w Belwederze, którego na czas trzydniowej wizyty para prezydencka użyczyła królewskiej rodzinie.

Drugi dzień wizyty William i Kate spędzą w Gdańsku. Para książęca odwiedzi Teatr Szekspirowski, Europejskie Centrum Solidarności i złoży również wieńce pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, upamiętniającym bohaterstwo polskiej Solidarności. Planowane jest spotkanie z b. prezydentem Lechem Wałęsą. William i Kate odwiedzą również były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof w Sztutowie.

Wizyta zakończy się w środę prywatnym spotkaniem w Belwederze z parą prezydencka. Następnie Kate i William udadzą się do Berlina.

William jest drugim po swoim ojcu kandydatem do objęcia królewskiego tronu w Wielkiej Brytanii. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły