18 października
poniedziałek
Juliana, Lukasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wietnam: wyroki skazujące dla katolickich aktywistów

Ocena: 0
1526
Sąd Ludowy w Nghe An w Wietnamie wydał wyroki skazujące na więzienie w sprawie 14 osób, w tym 12 katolików, aresztowanych pod koniec 2011 r. pod zarzutem dywersji. Początkowo działaczom opozycyjnym groziła kara śmierci.

Podczas dwudniowego procesu trzy osoby skazano na 13 lat więzienia. Pozostali otrzymali wyroki pozbawienia wolności od 3 do 8 lat.

Obrońcy stwierdzili przed sądem, że oskarżeni działali dla dobra społecznego informując o korupcji wśród polityków. Powiedzieli także, że ich klienci byli torturowani i zmuszono ich do przyznania się do win, których nie popełnili. Grupa katolików, którym nie udało się wejść na salę sądową, określiła proces jako niemoralny. Obserwatorzy postępowania stwierdzili także, że jest to zwieńczenie polityki premiera Nguyena Tan Dunga, który zwalcza opozycję aktywną w internecie.

„Ci działacze niestrudzenie opowiadali się za sprawiedliwością społeczną, angażowali się w dziennikarstwo obywatelskie, brali udział w pokojowych demonstracjach przeciw chińskiej ingerencji w Wietnamie” – czytamy w oświadczeniu organizacji Viet Tan, z którą skazani są związani. Viet Tan ma siedzibę w Waszyngtonie i działa na rzecz demokracji w Wietnamie, którego komunistyczne władze uznały go za organizację terrorystyczną, chociaż rząd USA stwierdził, że nie dostrzega w jego działaniach żadnych znamion przemocy.

11 osób spośród skazanych w procesie zaangażowanych było w przygotowanie apelu do ONZ w sprawie arbitralnych aresztowań. Zaktualizowaną petycję złożył amerykański profesor Allan Weiner, który podkreślił pogarszanie się sytuacji opozycjonistów w Wietnamie.

2013-01-10 17:32:00
RV / Nghe An
KAI
fot. sxc.hu

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 października

Poniedziałek, XXIX Tydzień zwykły
Święto św. Łukasza, ewangelisty
Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 10, 1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter