7 czerwca
niedziela
Roberta, Wieslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielka Brytania wyda 200 mln funtów na promocję aborcji i antykoncepcji?

Ocena: 0
3041

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zapowiedziała przekazanie 200 mln funtów brytyjskich na inicjatywę wspierającą tzw. kontrolę urodzeń wśród najuboższych kobiet w Afryce. O stworzeniu programu WISH (Women’s Integrated Sexual Health – tj. zintegrowane zdrowie seksualne kobiet) brytyjska polityk mówiła podczas swojej niedawnej wizyty w Kenii.

fot. PAP/EPA/DANIEL IRUNGU

Jak informuje brytyjskie Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Dzieci Nienarodzonych (SPUC), premier Wielkiej Brytanii Theresa May zapowiedziała w Kenii utworzenie nowej inicjatywy, promującej dostęp do aborcji i środków antykoncepcyjnych wśród najuboższych kobiet w Afryce. SPUC nazywa wprowadzenie tego projektu "ideologicznym kolonializmem". Przypomina też, że Wielka Brytania od lat angażuje się na rzecz promocji aborcji i antykoncepcji w krajach rozwijających się, m.in. przekazując duże środki na rzecz instytucji Marie Stopes International (MSI), promującej aborcję. 

Program WISH ma być dedykowany młodym kobietom z najuboższych warstw społecznych, które nie mają dostępu do środków antykoncepcyjnych, ani klinik aborcyjnych. Według szacunków "pomoże on zapobiec 2,6 mln niechcianych ciąży, 17 mln niebezpiecznych aborcji i 16 420 zgonom matek". WISH ma być wdrożony w 19 afrykańskich krajach.

Według danych SPUC, w ciągu ostatnich 5 lat Marie Stopes International otrzymała od Wielkie Brytanii, kraju który jest drugim największym zapleczem finansowym organizacji, pomoc finansową w wysokości ponad 163 mln funtów brytyjskich. Tylko w 2017 r. MSI przeprowadziła 4,1 mln "bezpiecznych aborcji i świadczeń opieki poaborcyjnej", co dało wynik o 12 proc. wyższy od poprzednich lat. Środki przekazywane do krajów afrykańskich pochodzą z pieniędzy podatników, pomimo że – jak przypomina SPUC powołując się na badania statystyczne agencji ComPol – w 2018 r. ponad 65 proc. Brytyjczyków sprzeciwia się przeznaczaniu tych środków na opłacanie aborcji poza granicami kraju.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 7 czerwca

Niedziela, X Tydzień zwykły, Uroczystość Najświętszej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

+ czytania liturgiczne (rok A, II): Wj 34,4b-6.8-9; Dn 3,52-56; 2 Kor 13,11-13; J 3,16-18
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter