4 października
wtorek
Rozalii, Edwina, Franciszka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielka Brytania: Rząd zakaże terapii konwersyjnej osób LGBT

Ocena: 0
642

Rząd brytyjski zdecydował o delegalizacji terapii osób o skłonnościach homoseksualnych i transseksualnych, zmierzającej do odzyskania przez te osoby o zarówno ich tożsamości płciowej, jak i orientacji seksualnej właściwej dla ich naturalnej płci. Nie brakuje obaw, że zmiana prawa w tej kwestii przyniesie ograniczenie wolności religijnej i cenzurę nauki Kościoła katolickiego.

Fot. pixabay.com/CCO

Jeśli chodzi o Wielką Brytanię, nie ma wiarygodnych danych na temat powszechności terapii konwersyjnej i jak dotąd rząd nie zdefiniował dokładnie, jakie działania ją określają. Kształt przyszłej ustawy będzie zależał od wyniku konsultacji społecznych.

Terapia konwersyjna osób LGBT była jedną z kwestii, których dotyczyły rządowe badania z 2018 roku na temat ich praw. Spośród 108 tysięcy respondentów, zaledwie 2 procent potwierdziło swój udział w terapii konwersyjnej, a 5 procent otrzymało taką propozycję. W badaniach tych brakowało jednak definicji tej terapii.

Jak zapowiedział rząd: konsultacje w sprawie zakazu terapii konwersyjnej będą krótkie, ale ich celem jest wypracowanie najlepszego rozwiązania chroniącego zawód lekarza, wolność słowa i wolność religijną. Rząd zapewnia, że chce, aby „legalne formy wsparcia duszpasterskiego” były kontynuowane, w tym modlitwa o pomoc w odkrywaniu orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej. Ta zapowiedź spowodowała oburzenie środowisk LGBT.

Udział w konsultacjach już zapowiedziało Królewskie Kolegium Psychiatrów, opowiadające się za szkodliwością terapii konwersyjnej. Rzecznik tej wpływowej instytucji zapowiada jednak, że w tej dziedzinie konieczna jest „gwarancja, że lekarze mogą nadal pomagać ludziom w pełni odkrywać ich tożsamość płciową”.

Z kolei organizacje zrzeszające chrześcijan apelują o mobilizację i wzięcie udziału w konsultacjach, aby zapobiec sytuacji, w której dana osoba może zostać oskarżona o prowadzenie terapii konwersyjnej, ponieważ modli się za kogoś, kto poprosił o taką modlitwę, albo łamie prawo, nawołując do przedmałżeńskiej czystości. W związku z coraz powszechniejszym wzrostem wpływów lobby LGBT w Wielkiej Brytanii coraz głośniej wybrzmiewa obawa o prawną możliwość zakwestionowania legalności nauczania Kościoła katolickiego.

Zdecydowanym zwolennikiem delegalizacji terapii konwersyjnej jest Kościół Anglikański, który stoi na stanowisku, że praktyka ta „nie może mieć miejsca we współczesnym świecie”. Całkowity lub częściowy zakaz terapii konwersyjnej obowiązuje obecnie w Kanadzie, na Malcie, w Meksyku, części Australii i w Niemczech, w odniesieniu do osób niepełnoletnich.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 października

Wtorek, XXVII tydzień zwykły, wspomnienie św. Franciszka z Asyżu
Błogosławieni ci, którzy słuchają słowa Bożego
i zachowują je wiernie.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 10,38-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter