25 czerwca
sobota
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Westerplatte to polska opowieść

Ocena: 0
1423

Od kilkunastu lat naszym marzeniem jest, by Westerplatte wyglądało godnie - mówi Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, w rozmowie z Ireną Świerdzewską.

fot. MKiDM

Dlaczego w sprawie Westerplatte potrzebna była specustawa?

Od kilkunastu lat naszym marzeniem jest, by Westerplatte wyglądało godnie. Pierwszą próbę podjęliśmy, kiedy rządziliśmy w latach 2005-2007. Teraz przystąpienie do budowy muzeum plenerowego wymaga uporządkowania struktury właścicielskiej, bo na Westerplatte jest dziś ponad pięć podmiotów właścicielskich. Aby światu można było opowiedzieć o heroicznej i symbolicznej dla nas bitwie, konieczne jest uporządkowanie gruntów pod względem prawa własności, co umożliwia specustawa.

Prezydent Gdańska wychodzi z hasłami: „Westerplatte jeszcze się broni”.

To niemądre sformułowanie. Gdańsk jest częścią Polski, Westerplatte to polska opowieść – a nie lokalna. Polacy, pytani o skojarzenia historyczne związane z II wojną światową, wymieniają niemiecki obóz Auschwitz-Birkenau, a jako drugie – obronę Westerplatte. Miasto Gdańsk przez ponad ćwierć wieku miało możliwość przygotowania nowej ekspozycji. Jest właścicielem zasadniczej części gruntu, gdzie odbywała się bitwa o tę placówkę. Jeśli nic nie zrobiono, to na zasadzie pomocniczości wkracza państwo.

Aleksandra Dulkiewicz zastrzegła: jeśli będzie specustawa, to nie będzie współpracy gdańskiego samorządu.

Westerplatte po Bazylice Mariackiej jest drugim miejscem najchętniej odwiedzanym przez turystów w mieście. Jeżeli prezydent Gdańska mówi, że w sprawie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939 r. nie widzi możliwości współpracy, to sama o sobie daje świadectwo.

Ministerstwo nie odcina się od współpracy z Gdańskiem?

To powinien być temat łączący, nie dzielący. Zaproponowałem, żeby prezydent Gdańska oddelegowała cztery osoby do dziesięcioosobowego komitetu budowy Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939 r., który to komitet będzie miał duży wpływ na wygląd placówki. Cały czas czekam na formalną odpowiedź. Proponujemy wreszcie, żeby prezydent Gdańska oddelegowała swojego przedstawiciela do Rady Muzeum II Wojny Światowej, którego obecne Muzeum jest filią. Z niezrozumiałych względów od dwóch lat, od kiedy działa Rada, nie ma w niej przedstawiciela prezydenta Gdańska.

Kiedy powstanie nowe muzeum na Westerplatte?

To będzie zależeć od przyjętej koncepcji. Nie chodzi o projekt jednego budynku, ale o plenerowe pola bitwy. Wydobyte zostaną artefakty, które będą opowiadać siłą swojego oryginału i rekonstrukcją o różnych etapach bitwy. Wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiłoby 1 września tego roku. Marzy mi się otwarcie muzeum w 2023 r., na 20. rocznicę wpisania pola bitwy na Westerplatte na ekskluzywną prezydencką listę pomników historii, zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

Sobota, XII Tydzień zwykły - wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
Błogosławiona jesteś, Panno Maryjo,
zachowałaś słowa Boże
i rozważałaś je w sercu swoim.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 2,41-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter